logo yeni

MECLİSTEKİ YHS PERSONELİ GİH SINIFINA GEÇİRİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

tbmm 4TBMM Başkanlığı bünyesinde Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS)’nda görev yapan personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfı (GİHS)’na geçirilmelerine yönelik talepleri konusunda nelerin yapıldığı konusunda soru önergesi verildi.

Milletvekili Alim IŞIK tarafından verilen soru önergesinde, TBMM’de görev yapan YHS personelinin GİH Sınıfına geçme yönündeki talepleriyle ilgili nelerin yapıldığı konusunda Meclis Başkanı tarafından cevaplandırılmak üzere bazı sorular yer aldı.

Soru önergesinde yer alan sorular ile bu sorulara Meclis Başkanvekili Sadık YAKUT imzalı yazı ile verilen cevaplar şöyle:

Soru 1: Halen Başkanlığınız merkez ve taşra teşkilatlarında YHS bünyesinde görev yapan personel sayısı ne kadardır?

Cevap 1: TBMM merkez ve taşra teşkilatlarında kadrolu olarak yardımcı hizmetler sınıfında (YHS) 310 personel görev yapmaktadır.

Soru 2: Anılan personelin GİHS’na aktarılmalarına yönelik talepleri Başkanlığınızca nasıl değerlendirilmektedir?

Soru 5: Halen Başkanlığınız bünyesinde görev yapan YHS personelinin aynı kadro, derece ve unvanlarıyla birlikte GİHS personeli olarak atanmalarına yönelik bir çalışmanız var mıdır?

Soru 6: Varsa çalışma ne aşamadadır? Yoksa bu konuda bir çalışma yapılarak anılan personelin emekli olmaları halinde yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi sağlanabilir mi?

Soru 7: Başkanlığınızın anılan konuya ilişkin görüşü ve 2015 yılı programı nasıldır?

Cevap 2, 5, 6 ve 7: YHS'de görev yapan personelin genel idare hizmetleri sınıfına (GİH) geçirilmesi konusu, 20.11.2014 tarihli Başkanlık Divanı toplantısında ifade edilmiş; ancak, konunun gündeme alınması uygun görülmemiştir.

Kurumumuzda görev yapan personelin görevde yükselme ve unvan değişikliğine (memur, kavas vb. kadrolar) tâbi kadrolara atanma işlemleri Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı İdari Teşkilatı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hükümlerine göre açılacak sınavlarda başarılı olma durumlarına göre gerçekleştirilebilmektedir. 2014 yılı içerisinde Yönetmelik hükümlerine göre gerçekleştirilen sınavlarda başarılı bulunan YHS'den 30 personel GİH sınıfı kadrolara atanmıştır. Bunun dışındaki bir usulle YHS’de bulunan personelin GİH sınıfına atanması konusunda herhangi bir çalışma yapılmamaktadır.

Soru 3: Başkanlığınızca daha önce bu konuda yapılan bir düzenleme ile çok sayıda YHS personelinin GİHS personeli olarak atamalarının yapıldığı iddiaları doğru mudur?

Soru 4: Doğru ise hangi yıl veya yıllarda yapılan düzenlemelerle toplam kaç personel söz konusu değişiklikten yararlandırılmıştır?

Cevap 3 ve 4: Kurumumuzda 1984, 1987 ve 1993 yıllarında Başkanlık Divanı kararlarıyla YHS’deki çeşitli unvanlarda çalışan toplam 90 personelin hizmet sınıfı, kadro unvanları aynı kalmak ve aynı hizmetleri yürütmek üzere, GİH sınıfı olarak değiştirilmiştir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.