logo yeni

30 YILDAN FAZLA OLAN HİZMET İÇİN EMEKLİ İKRAMİYESİ ALAMAMIŞ OLANLARI SEVİNDİREN KARAR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet507.01.2015 tarihinden önce emekli olup da hizmet sürelerinin en fazla 30 yılı için ikramiye almış olanlar ile bunlardan ölmüş olanların hak sahiplerinin, 30 yıldan fazla olan hizmet sürelerine karşılık gelen emekli ikramiyelerini alma konusunda umutlandıran bir Karar verildi.

Açılan bir davaya bakan Ankara 10. İdare Mahkemesi; 30 yılın üzerindeki hizmeti için emekli ikramiyesi ödenmemesine ilişkin işlemin dayanağını oluşturan 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükmünün Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olduğu ve mevcut yasal durum itibariyle 30 yılın üzerindeki hizmetler için de emekli ikramiyesi ödemesi gerektiğinden hareketle, 2012 yılında emekliye ayrılan ve 36 yıllık hizmetinin 30 yılı için ikramiye ödenmiş olan Davacı tarafına açılmış olan davada, 30 yılın üzerindeki hizmet süreleri için ikramiye ödenmemesi işleminin iptaline Karar verdi.

Verilen karar, İtiraz değerlendirmesinden henüz geçmemiş ve kesinleşmemiş olmakla birlikte, benzer durumda olanların açacakları davalarda söz edilebilecek bir Karar olması bakımından önem taşıyor.

Söz konusu Karar

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.