logo yeni

ÖNLİSANS MEZUNU MEMUR LİSANS MEZUNU OLURSA NELER DEĞİŞİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

egitim 2Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda “önlisans mezunu” olarak görev yapmakta olan Devlet memurlarının, mesleki (teknik, sağlık, dini) nitelikte olmayan alanlarda lisans eğitimi tamamladıkları da görülebilmektedir.

Önlisans mezunu olarak çalışırken mesleki (teknik, sağlık, dini) nitelikte olmayan alanlardan lisans mezunu olan memurların özlük haklarının, lisans mezuniyetine bağlı olarak nasıl değişebileceği konusunda memurunyeri.com olarak tespit ettiğimiz hususlara aşağıda yer verilmiştir. (Mesleki alanda lisans mezunu olmanın özlük haklarına etkisine bu yazımızda değinilmeyecektir.)

Derece/kademe

Üst öğrenimi tamamlayan memurlar hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesine göre intibak yapılmak suretiyle kazanılmış hak aylığı bakımından derece/kademe belirlenmekle birlikte, önlisans mezuniyeti üzerine mesleki olamayan alanlarda lisans eğitim yapılmış olması, ilgililerin memuriyete başlama tarihi ve hizmet sürelerinden kaynaklı istisnai durumlar haricinde, bulundukları kademe ve derecelerde değişikliğe neden olmayacaktır.

Ek gösterge, zam ve tazminat, ek ödeme (sabit döner sermaye)

Kadro unvanları ile görev yaptıkları kurumlar ve yerler değişmediği sürece, önlisans mezunu memurların mesleki nitelikte olmayan (işletme, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi vb.) alanlarda lisans mezunu olmaları, aylık maaş miktarında değişikliğe neden olmamaktadır.

Konunun daha iyi anlaşılması bakımından, önlisans mezunu olarak bazı unvanlarda görev yaparken; işletme, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi gibi alanlarda lisans eğitimini tamamlayan Devlet memurlarının özlük haklarındaki değişime aşağıda tablo halinde yer verilmiştir.

Önlisans mezunu Devlet memurları lisans mezunu olursa (kadrosu ve görev yeri değişmedikçe)

KADRO UNVANI EK GÖSTERGE TAZMİNAT YAN ÖDEME EK ÖDEME / SABİT DÖNER SERMAYE
HİZMETLİ Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
ŞOFÖR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
MEMUR Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
VHKİ Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
LABORANT Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
HEMŞİRE Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
TEKNİKER Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
POLİS Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez
İMAM Değişmez Değişmez Değişmez Değişmez

Lisans eğitimi tamamlamanın yararları

Önlisans mezunu iken tamamlanan ve ilgili memurun özlük haklarında değişiklik yaratmayan lisans eğitimlerinin memur için sağladığı yararlar da vardır.

Örneğin;

-Görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamalarında bazı görevlere atanmada, lisans mezunu olma şartı aranmaktadır.

-Bazı hizmet sınıflarında ilk dört dereceli kadrolara atanabilmek için gerekli olan en az hizmet süresi şartı, önlisans mezunu olanlar için lisans mezunlarına göre 2 yıl daha fazladır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.