logo yeni

ÖĞRETMENLERE YIPRANMA PAYI VERİLMESİ TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmenÖğretmen olarak görev yapanlara, çalıştıkları bölge ve şehir ayrımı yapılmaksızın, her hizmet yılı karşılığında 1/4 oranında yıpranma payı verilmesi için Kanun Teklifi hazırlandı.

Milletvekili M. Volkan CANALİOĞLU tarafından hazırlanan ve Meclis Başkanlığına sunulan “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, öğretmenlere görev yaptıkları her yıl için 3 ay yıpranma payı verilmesini öngörüyor.

Hazırlanan Kanun Teklifinin gerekçesinde özetle;

5510 sayılı Kanun ile, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren çalışanların yıpranma hakkı kapsamının daraltıldığı ve sadece madenciler, itfaiyeciler, polisler ve askerlerin yıpranma hakkından faydalandırıldığı,

Yıpranma hakkının, çalışanlara; prim ödeme gün sayısını artırma, erken emekli olma, emeklilikte alacakları maaşın daha fazla olması gibi faydalar sağladığı,

Öğretmenlik mesleğinin, çok fazla çaba ve emek sarf edilen kutsal mesleklerden birisi olduğu ve öğretmenlerin meslek hayatları boyunca ses ve göğüs sorunları, ortopedik rahatsızlıklar ve varis gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldığı

belirtilerek, verilen Kanun Teklifiyle, öğretmenlerin yıpranma haklarının verilerek sorunlarının bir nebze de olsa hafifletilmesinin ve eğitim kalitesinin yükseltilmesinin amaçlandığı ifade edildi.

Kanun Teklifi metni

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/05/2006 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Geçici 60.Maddesinden sonra gelmek üzere, Geçici 61.Madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 61- Öğretmenler; bölge-şehir ayrımı yapılmaksızın, her yıl için 1/4 oranında yıpranma payı alırlar.”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.