logo yeni

DERECESİ KADRO DERECESİNDEN ÖNDE OLANLARIN ZAM VE TAZMİNATI NASIL HESAPLANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

gorevde yukselmeKazanılmış hak aylık dereceleri ile bulundukları kadro dereceleri farklı olan memurların aylık ücretleri hesaplanırken, zam ve tazminat ödemeleri bakımından farklı durumlar söz konusu olabilmektedir.

Devlet memuriyetine girenlerin, eğitim durumları itibariyle kazanılmış hak aylığı bakımından yükselebilecekleri en üst derece ve kademeler 657 sayılı Devlet Memurları Kanunda düzenlenmiş ve yükseköğrenim mezunu olmayan memurların azami yükselebilecekleri derecenin bir üst derecesine yükselebilmesine de imkan getirilmiştir.

Öte yandan, 657 sayılı Kanunda herhangi bir sınırlama (Emniyet Hizmetleri Sınıfındaki bazı unvanlar hariç) olmamasına rağmen, uygulamada bazı unvanlar için kadro derecesine üst sınırlama getirilmiştir. Örneğin; VHKİ en çok 3 üncü derece kadro, memur en çok 5 inci derece kadro gibi.

Devlet memurlarının bulundukları kadro derecesinin, herhangi bir sebeple kazanılmış hak aylık derecesinin altında kaldığı durumlarda, ilgili memurlara yapılacak zam ve tazminat ödemesinde farklılık olabilmektedir.

Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe konulan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”da, kazanılmış hak aylık dereceleri kadro derecelerinin üzerinde bulunanların zam ve tazminat ödemelerinin nasıl yapılacağı belirtilmiştir. Bu düzenleye göre, kazanılmış hak aylık dereceleri kadro derecelerinin üstünde olan memurların zam ve tazminatları;

-Kazanılmış hak aylık derecelerinde kendi kadro unvanlarıyla aynı adı taşıyan bir kadro unvanı varsa, kazanılmış hak aylık derecelerine karşılık gelen zam puanı ve tazminat oranı esas alınarak ödenir.

-Kazanılmış hak aylık derecelerinde kendi kadro unvanlarıyla aynı adı taşıyan bir kadro unvanı yoksa, bulundukları kadro derecelerine karşılık gelen zam puanı ve tazminat oranı esas alınarak ödenir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.