logo yeni

EMNİYETTE ÜST DÜZEYE RESEN EMEKLİLİK GELİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emniyetHalen görüşmeleri devam eden, iç güvenlik yasa tasarısında polis okullarının kapatılması ve üst düzey emniyet mensuplarının emekliye sevk edilmesine ilişkin düzenlemeler TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Genel Kurulda kabul edilen maddelere göre, polis kolejdeki öğrenciler sınav puanlarına göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği liselerde öğrenimlerine devam edecek.

Kabul edilen değişikliklerden diğer önemli maddeye göre ise, 1 Ocak 2015 itibarıyla; birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü sınıf emniyet müdürü ve emniyet amiri rütbesinde bulunanlar tasarı yasalaşıp yürürlüğe girdikten sonraki 6 ay içinde Yüksek Değerlendirme Kurulu’nun teklifi ve İçişleri Bakanı’nın onayıyla resen emekliye sevk edilebilecek. Bu şekilde resen emekli sevk edilebilecek personel sayısının 4 bini bulabileceği iddia ediliyor.

Polis koleji kapatılıyor

İç güvenlik paketine ilişkin yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, lise düzeyinde eğitim veren Polis Koleji kapatılacak ve burada öğrenimine devam eden öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nca sınav puanları dikkate alınarak, durumlarına uygun okullara naklen kaydedilecek. Polis kolejindeki eğitim öğretim hizmetleri sınıfında yer alan personel, kadro derecelerine uygun öğretmen unvanlı kadrolara atanacak.

Fazla kadrolar iptal ediliyor

Mevcut amir rütbeleri için ihdas edilen kadro sayılarının, her amir rütbesi için öngörülen azami kadro sayısından fazla olması halinde, bu fazlalık giderilinceye kadar, boşalan kadrolar herhangi bir işlem yapılmaksızın iptal edilmiş sayılacak.

Zorunlu bekleme süreleri değişiyor

Polis amirlerinin rütbelerde ve meslek derecelerinde zorunlu en az bekleme süreleri değişecek.

Emekliye sevk

1 Ocak 2015 itibarıyla; 1. sınıf emniyet müdürü rütbesinde bulunanlardan emniyet genel müdür yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, Polis Akademisi başkanı, özel güvenlik denetleme başkanı, birinci hukuk müşaviri, daire başkanı, il emniyet müdürü, emniyet müşaviri, polis eğitim merkezi müdürü, polis moral eğitim merkezi müdürü, akademi başkan yardımcısı, polis amirleri eğitimi merkezi müdürü, teftiş kurulu başkan yardımcısı, teftiş kurulu grup amiri, polis meslek yüksek okulu müdürü, polis meslek eğitim merkezi müdürü ve polis eğitim merkezi müdürü kadrolarında bulunanlar dışında kalanlarla ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf emniyet müdürü rütbesinde bulunanlardan emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartlara haiz olanlar, kanun yürürlüğe girdikten sonraki 6 ay içinde Yüksek Değerlendirme Kurulu’nun teklifi ve İçişleri Bakanı’nın onayıyla resen emekliye sevk edilebilecek.

Devlet Personel Başkanlığına atama yetkisi

Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki son 5 yıl içinde yetkili disiplin kurullarınca meslekten veya devlet memurluğundan çıkarma cezasıyla tecziye edilmesi gerektiği halde ceza verme yetkisi zaman aşımına uğradığı için cezalandırılamayan emniyet teşkilatı personelinden müdür ve üstü kadrolarda olanlar kamudaki araştırmacı unvanlı kadrolara, diğerleri Devlet Personel Başkanlığı’nca tespit edilen kadrolara atanacak.

Polis Akademisi de boşalıyor

Polis Akademisi’ndeki bin 300 öğrenci de YÖK’ün belirleyeceği iktisadi ve idari bilimleri fakültelerine gönderilecek. Polis akademisindeki 400 yabancı öğrenci de belirlenecek başka bir okulda eğitimlerine aynı şekilde devam edecek. Yabancı öğrencilerin durumları ülkelerinin Ankara’daki büyükelçilikleriyle görüşüldü, hak kaybı yaşamayacakları bilgisi verildi. Polis Akademisi’ndeki 193 öğretim üyesi de boş bulunan akademik kadrolarda değerlendirilmek üzere YÖK emrine verilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.