logo yeni

ŞEFLERİN SORUNLARI 6 BAŞLIK ALTINDA TOPLANDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

sef-2Kamuda görev yapan şeflerin yaşadıkları sorunları değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Şef ünvanı ile görev yapan çalışanlar, Memurlar, vatandaşlar ve üst düzey yöneticiler arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Böylesine önemli bir görevi icra eden şeflerimize yapılan haksızlıklar bir önce düzeltilmelidir” dedi.

Şef unvanlı kadrolarda görev yapan personelin sorunlarına değinen Koncuk şu açıklamalarda bulundu: “Şefler, verimli iş üretimi noktasında en önemli sorumluluk mevkiinde olan idarecilerdir.

İmza yetkisi olan, iş yükü ve riski son derece yüksek olan ve sayıları 30 bini bulan şeflerimiz ne yazık ki emeklerinin karşılığını alamamakta ve ciddi bir mağduriyet yaşamaktadırlar.

Kamuda  “eşit işe, eşit ücret” uygulaması yapacağız iddiasıyla çıkarılan 666 sayılı KHK ile şef kadrosunda çalışanlar bir kez daha haksızlığa uğramış, şeflerin ek ödemeleri düşürülmüş, özel hizmet tazminatları ise artırılmamıştır. Bu adaletsiz uygulamalar neticesinde, 30 bini aşkın şef kadrosunda çalışan memurlar kaderleriyle baş başa bırakılmıştır.

Şeflerimize yapılan bu adaletsizliğin biran önce düzeltilmesini, aynı işi yapan şefler arasında Özel Hizmet Tazminatından kaynaklı unutulan bu farkın yeni bir düzenleme ile yapılarak haklarının iade edilmesini talep ediyoruz.

Türkiye Kamu-Sen olarak, mağdur edilen diğer unvanlarda ki memurlarımızla birlikte şeflerimizin de en kısa sürede hak ettikleri ücretlere kavuşması için her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Türkiye Kamu Sen’den yapılan açıklamada şeflerin sorunları 6 başlık altında şöyle özetlendi:

1- 666 sayılı KHK ile Kamu’da hiyerarşik kademeler arasındaki ücret dengesi bozulmuş, Şefle Memur arasında 40,00 TL, Müdür arasında yaklaşık 1.200,00 TL, A düzeyi Uzman kadrolarıyla ise 2.300,00 TL’lik fark oluşmuştur.

2- 666 sayılı KHK, eşit işe eşit ücret parolasıyla çıkarıldığı halde bazı Kurumlardaki istisnalar bu eşitliği bozmaktadır.

3- Sosyal Güvenlik Kurumuna ve birçok kuruma A düzeyi Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Yardımcısı kadroları ihdas edilmesine rağmen Kurum içi potansiyel değerlendirilmemektedir.

4- Özel Hizmet Tazminatında Şefler için 1-4 inci derece tarifi yapılmasına rağmen, şeflerin kadro dereceleri 3 üncü derecenin altına ilerleyememektedir.

5- Yönetici kadrolarında olmalarına rağmen şeflerin ve şube müdürlerinin ek göstergeleri 2200 olarak belirlenmiş, makam ve görev tazminatı verilmemiştir. Buna karşın yönetici grubunda yer almayan müfettiş ve a düzeyi uzman kadrolarına 3600 ek gösterge ile makam ve görev tazminatı verilmektedir.

6- 666 sayılı KHK’nın 2 nci maddesi ile 375 sayılı KHK’ya eklenen Geçici 11 inci maddesinde; “…bulundukları kadro veya pozisyon unvanlarında isteğe bağlı olarak değişiklik olanlar ile istekleriyle başka kurumlara atananlara fark tazminatı ödenmesine son verilir” denilmekte olup, bu hüküm gereğince, Kurumca açılan görevde yükselme sınavı sonucu şef olan veya diğer unvanlara atananların fark tazminatı kesilmiş, bu da aynı işi yapan memurlar arasında ücret adaletsizliğine sebebiyet vermiştir.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.