logo yeni

FAZLA ÇALIŞMA KARŞILIĞI İZİNLER O YIL KULLANILMAZSA YANAR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

fazla-mesaiKamu kurum ve kuruluşlarında günlük çalışma saatleri dışında çalıştırılan Devlet memurlarının, fazladan yaptıkları çalışmalar karşılığında (fazla çalışma ücreti aldıkları süreler hariç) izin kullanma hakları vardır.

Devlet Memurları Kanununda, memurların haftalık çalışma sürelerinin genel olarak 40 saat ve cumartesi - pazar günlerinin de tatil olacak şekilde belirlenmesi hükme bağlanırken, günlük çalışma saatleri dışında çalıştırılacak Devlet memurlarına bu çalışmalar karşılığında ödenecek ücrete veya kullandırılacak izin hususu da düzenlenmiştir.

Fazla çalışma yapma karşılığı ücret ve izin 

Günlük mesai saatleri dışında çalıştırılan memurlara, bu çalışmalar karşılığında;

-Bazı hallerde, zorunlu olarak fazla çalışma ücreti ödenir.

-Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırıldığı durumlarda fazla çalışma ücreti ödenir.

-Ücret ödenmeyen süreler için izin kullandırılır.

Bu yazımızda, memurunyeri.com olarak, yapılan fazla çalışma karşılığında ücret ödenmeyen durumlarda hak kazanılacak iznin kullanım zamanı konusuna değineceğiz.

Fazla çalışma karşılığı izne hak kazanma

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 178/B maddesinde, fazla çalışma ücreti verilmeksizin personele fazla çalışma yaptırılması halinde, bu çalışmalar karşılığında ilgili personele izin verilmesi hususu düzenlenirken; “... personele yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilir. Ancak, bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilir.” denilmiştir.

Kanunda, mesai saatleri dışında yaptırılan fazla çalışmanın her 8 saati için bir gün hesabıyla izin verileceği belirtilmiş olmakla birlikte, fazla çalışma yaptırılacak süreye herhangi bir sınır getirilmediğinden, yapılacak fazla çalışmanın süresine göre hak edilebilecek izin süresi de farklı olabilecektir.

Fazla çalışma karşılığı hak edilen izinlerin kullanılması

Fazla çalışma karşılığı hak kazanılan izinlerin, fazla çalışmanın yapıldığı günleri izleyen yakın zaman diliminde kullanılması (personelin dinlenmesi ve vücut sağlığı bakımından) esas olmakla birlikte, bu izinlerin ileri bir zamanda kullanılması ile en fazla 10 günlük kısmının yıllık izinle birleştirilerek kullanılması da mümkün olabilmektedir.

Buna göre, fazla çalışma karşılığı hak edilen izinlerin;

-En çok 10 günlük kısmının yıllık izinle birleştirilerek kullanılabileceğini ve bu şekilde izin kullanımının her yıl sadece bir defa olabileceğini,

-Yıllık izinle birleştirilmeyen kısımlarının, parça parça ya da toplu olarak ve idare tarafından uygun görülecek zaman ve sürelerle kullanılabileceğini,

-Fazla çalışmanın yapıldığı takvim yılı içerisinde kullanılmayan (yıllık izinle birleştirilerek ya da birleştirilmeden) kısımlarının, izleyen yıllarda da kullanılabileceğini,

-Fazla çalışmanın yapıldığı yıl ya da izleyen yılda kullanılmamasının, o izinlerin daha sonraki yıllarda kullanılmasına engel teşkil etmeyeceğini (yanmayacağını)

değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.