logo yeni

PSİKOLOG VE KLİNİK PSİKOLOGLARIN SORUNLARI MECLİSE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

psikologMilletvekili Ahmet Duran BULUT, kamuda çalışmakta olan psikolog ve klinik psikologların sorunlarına değinen bir soru önergesi hazırlayarak TBMM Başkanlığına verdi.

Bulut önergesinde, lisans eğitiminin ardından en az 2 yıl, çoğu enstitüde staj ile birlikte 3 yıl olarak verilen klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini alan psikologların yalnızca bir kademe ilerlemesi almasının yetersiz olduğunu belirtti.

Bulut, ayrıca en az 4 yıl, bazı fakültelerde beş yıl ve %100 İngilizce eğitim alan, yanı sıra bir çok klinik, gelişim, adli, endüstri psikolojisi eğitimleri gören ve birçok terapi, test uygulaması vb. eğitimleri kendileri almak zorunda olan psikologların kamu sektöründe hizmet etmeyi tercih ettikleri takdirde ‘yardımcı sağlık personeli’ olarak hizmet verdiği ve hali hazırda meslek yasaları dahi bulunmadığını ileri sürerken aşağıdaki soruların Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından yanıtlanmasını istedi:

1.Kamu kumrularında çalışan psikolog ve klinik psikologların meslekleri ile ilgili olarak yasal düzenleme ne zaman yapılacaktır?

2.Lisans eğitiminin ardından en az 2 yıl, çoğu enstitüde staj ile birlikte 3 yıl olarak verilen klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini alan psikologların yalnızca bir kademe ilerlemesi yetersiz değil midir? Bu durumun düzeltilmesi konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.