logo yeni

UZMAN ERBAŞLARIN KADRO VE ÖZLÜK SORUNU ÇÖZÜLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

uzman-cavusTürk Silahlı Kuvvetlerinde sözleşmeli olarak görev yapan uzman erbaşların kadro ve özlük hakları nedeniyle yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi konusunda çalışma yapılıp yapılmayacağı Bakan YILMAZ’a soruldu.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Celal DİNÇER, verdiği soru önergesinde, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinde istihdam edilen uzman erbaşların yaşadıkları sıkıntılar konusunda Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ’a şu soruları sordu:

1. Kamuda sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesiyle ilgili çalışmalarda uzman erbaşlarla ilgili bir düzenleme yapılacak mıdır? Yapılmayacaksa bunun nedeni nedir? En azından sözleşme sürelerinin uzatılması ve personelin gelecek kaygısı taşımadan görev yapabilmeleri için yürütülen bir çalışma varımdır?

2. Yasada yer alan 2200’ü geçmemek üzere hükmüne rağmen, uzman erbaşların halen 2200’ün 2/3’ü üzerinden ek gösterge aldıkları ve bunun da 1467 rakamını geçmediği doğru mudur? Ek gösterge rakamı 2200 olarak maaş alan uzman erbaş var mıdır? En fazla 3. Dereceye kadar yükselmelerine izin verilen uzman erbaşların mevcut durumda 2200 ek gösterge üzerinden maaş alması mümkün değilken, Kanun metninde kastedilen 2200 neyi ifade etmektedir? Bu konuda bir düzenleme yapacak mısınız?

3. TSK Tazminatı olarak da bilinen yan ödemelerin diğer personelde olduğu gibi, uzman erbaşların da kıdemine göre farklılaştırılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

4. Uzman erbaşların vefatı sonrasında anne ve babalarına bağlanan maaşın düşük olmasının sebebi nedir? Subay ve astsubaylarla beraber çok zor şartlarda canını tehlikeye atarak mücadele eden meslek mensuplarına yapılan bu ayırımı sonlandıracak bir çalışmanız var mıdır?

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.