logo yeni

İTFAİYE PERSONELİNİN YIPRANMA PAYI MESAİ SAATLERİNİN TÜMÜNÜ KAPSAMALI TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

itfaiye-2İtfaiye personeli ile yangın söndürme faaliyetlerinde çalışanların yıpranma zamlarının yeniden düzenlenmesi amacıyla kanun teklifi verildi.

İzmir milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ tarafından verilen kanun teklifinde, başta yangın olmak üzere her türlü doğal afette halkın yanında olan ve görevlerini layıkıyla yapan itfaiyecilerin yıpranma payı ile ilgili haklarının 2008 yılında yayınlanan bir yönetmelik ile kısmen ellerinden alındığı belirtildi.

Türeli kanun teklifinin gerekçesinde, söz konusu düzenlemede, “yangın söndürme işinde fiilen çalışan sigortalılar” ibaresi kullanıldığını, fiilen çalışılmayan zamanlarda bu haktan yararlanılmasının önünün kesildiğini, bu sebeple itfaiye erlerinin yalnızca yangın olduğu zamanlarda yıpranma payını almaya başladığını vurguladı.

Türeli, yangın olsa da olmasa da mesai kavramı içindeki her itfaiyecinin sürekli görev başında olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu uygulamanın yanlışlığı kendiliğinden ortaya çıkacağını belirterek, verdiği kanun teklifi ile yıpranma paylarının, mesai saatlerini kapsayacak bir şekilde yeniden düzenlenmesi ve itfaiyecilerin fiili hizmet zamlarını yalnızca yangın çıktığı zaman değil, mesai saatleri içinde de alabilmelerinin hedeflendiğini ifade etti.

Kanun tekllifinin metni:

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 40 inci maddesinin dördüncü fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

"Bu maddenin ikinci fıkrasında yer alan tablonun (15) numaralı sırasına göre fiili hizmet süresi zammı alan itfaiye veya yangın söndürme işlerinde çalışanların fiili hizmet süresi zamları görev başında bulundukları tüm mesai sürelerini kapsar."

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.