logo yeni

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKSIZLIK MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ozel-egitim-ogretmenligiKursa katılarak, alan değişikliği yoluyla özel eğitim öğretmenliğine geçiş yapılmasının lisans eğitimi ve staj yapan özel eğitim öğretmenlerine haksızlık olduğu itirazı Meclis’te dile getirildi.

Prof. Dr. Zühal TOPÇU, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği önergede özel eğitim öğretmenleri ile ilgili olarak şu açıklamalara yer verdi:

"2012 yılında alan değişikliği iptal edilen öğretmenlerin mağduriyetlerini gidermek için, bu yıl 10 Aralık 2014’de tekrar alan değişikliği yapılmıştır. Ancak 2012’de 760 sınıf öğretmeninin alanında değişiklik yapılmıştı. MEB, 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte norm fazlası olan sınıf öğretmenlerini, Danıştay’ın kararını kullanarak özel eğitim öğretmeni olarak atamıştır. Bu uygulama ile sadece mağdur olan öğretmenler değil görevi başında olan sınıf öğretmenleri bile alan değişikliği için açılan 540 saatlik kursa katılıp özel eğitim öğretmeni olup kırsaldan veya ilçeden merkeze geçmek için kullanır olmuştur. Özel Eğitim Öğretmenliği ile ilgili olarak,

1.540 saat=22,5 günlük eğitim olarak hesap edildiğinde söz konusu uygulama, 4 yıllık lisans eğitiminde ve stajlarda eğitim gören Özel Eğitim Öğretmenlerine haksızlık değil midir? Bu uygulama aynı zamanda hem engelli çocuklarımıza hem engelli çocuklarımızın ailelerine haksızlık değil midir?

2.Yapılan yazılı bir açıklamada alan değişikliğinin bir daha yapılmayacağı belirtilmiş midir? Belirtilmişse, neden hala 540 saatlik kurslar devam etmektedir?

3.Özel Eğitim Öğretmenleri tarafından bu durum fark edilip ALO 147 aranmış, BIMER ve MEB'e dilekçe verilmiş olmasına rağmen, bu dilekçelerin işleme koyulmadığı doğru mudur?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.