logo yeni

DOĞUM YARDIMI VE YARIM ZAMANLI ÇALIŞMA İMKANI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur4Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Paketi kapsamında doğum ödeneğinin yerini doğum yardımı almakta ve Devlet memurlarına yarım gün çalışma imkanı gelmekteydi.

Yarım zamanlı çalışma yöntemi ile memur kadınlar, çocukları zorunlu ilköğretim çağının başladığı tarihi izleyen aybaşına kadar olan dönemde çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla haftalık çalışma saatlerinin yarısında izin yapabilirken, bu haktan, karısı doğum yapan memur babalar ile evlat edinenler de yararlanacak. Halen zorunlu ilköğretim çağı, "Çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda" başlıyor.

Yarı çalışma hakkından hangi memurların yararlanamayacağı hizmet sınıfı, kadro unvanı, Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek ancak,  Çalışma Bakanlığı yetkilileri, sağlık çalışanlarının bu uygulamadan yararlanmasının zor olduğunu, kapsam dışında tutulabileceklerini belirttiler.

Doğum yardımı ise, doğan birinci çocuk için 300 lira, ikinci için 400 lira, üçüncü için de 600 lira tutarında yapılacak. Ancak, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere toplu iş sözleşmesiyle doğum yardımı yapılıyorsa ve bu yardım belirlenen tutarlardan düşük ise sadece aradaki fark ödenecek.

Yarım zamanlı çalışma ile ilgili haberimiz için buraya bakabilirsiniz.

Doğum yardımı ile ilgili haberimize buradan bakabilirsiniz.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.