logo yeni

EBELERE UZMANLIK GETİREN TEKLİF GÖRÜŞÜLÜYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik2TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, görüşülen ve ebelere uzmanlık getirdiğini burada haberleştirdiğimiz torba yasa teklifinin maddeleri üzerindeki görüşmelerde tartışmalar yaşandı.

Müezzinoğlu, teklifin ebelere uzmanlık ve sertifikasyon hakkı veren birinci maddesine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Ebelere hemşirelerde olduğu gibi bir uzmanlık, sertifikasyon hakkı veriyoruz. Burada bir 'paralel yapı, eğitime el attınız' falan yok. Ebe nereden mezun oluyorsa, yine oradan olacak. Uzman ebe nerede eğitim görüyorsa orada eğitim görecek. Ama sistemin doğru, sürdürülebilir ve geliştirebilir eksik ayaklarının da tamamlanmasıyla ilgili bir teklif bu."

Plan ve Bütçe Komisyonunda bilgi veren Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Şencan ise, Türkiye'de şu an 52 bin 179 ebe bulunduğunu belirterek, bunların 24 bininin birinci basamak sağlık hizmetlerinde, 23 bin 845'inin ikinci ve üçüncü basamak kamu sağlık tesislerinde ve 3 bin 567'sinin de özel sektörde çalıştığını belirtti.

Komisyonda torba kanunla ilgili tartışma yaşanırken, muhalefet milletvekillerinin, "Ebelerin sorunları niye bu komisyona geliyor?", "Ebelerle ilgili ne uzmanlığımız var?" itirazları yöneltildi.

Milletvekili Aytuğ Atıcı, teklifin ilk maddesini eleştirerek, "Yarın 'bir kadın doğum kliniğinin, bir doğumhanenin idaresini yetkilendirilmiş ebeye ve yüksek lisans mezunu uzman ebeye verdim' diye yönetmelik çıkarırsınız. Bu durumda lise mezunu bir ebe, yüksek lisans mezunu bir insanın üzerinde yönetici olacak" ifadelerini kullandı.

Atıcı, 20 sene önce sezaryen oranlarının yüzde 20'lerin altında olduğunu belirterek, “bu ebelerin hiçbir tanesi üniversite mezunu değildi. Lise mezunu bu ebeler şakır şakır doğum yaptırıyordu. Birdenbire sezaryen oranları özel hastanelerde yüzde 90'ları, üniversite hastanelerinde yüzde 60'ları, devlet hastanelerinde yüzde 50'leri geçti, akıllara ziyan." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.