logo yeni

YABANCI DİL TAZMİNATININ ARTIRILMASI PLANLANIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yabanci-dilKalkınma Bakanlığı sitesinde yayınlanan Onuncu Kalkınma Planı çerçevesinde, yabancı dil tazminatında artış yapılması öngörülüyor.

Bakanlık sitesinde yayınlanan "Kalkınma İçin Uluslararası İşbirliği Altyapısının Geliştirilmesi Programı Eylem Planı" kapsamında, yabancı dil eğitiminin teşvik edilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede ülkemizde eğitim kurumlarında verilen yabancı dil eğitiminin pedagojik ve sistematik açılardan geliştirilmesi için ortaöğretim ve üniversite düzeyinde yeterli düzeyde İngilizce eğitimi verilememesinin nedenleri araştırılacak ve eğitimin etkinliğinin artırılması için öneriler sunulacak.

Program kamu kurum ve kuruluşlarının dış ilişkiler birimlerinin yabancı dil kapasitesinin geliştirilebilmesi amacıyla yabancı dil öğrenimininin teşvik edebilmesi için alternatif öneriler geliştirilecek. Bu amaçla halen yurt dışına gönderilen memurların durumunu düzenleyen, "Yetiştirilmek Amacıyla Yurtdışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik” gözden geçirilecek.

Kurumlardaki dış ilişkiler birimleri personelinin düşük ücretlerle yabancı dil eğitim merkezlerinden yararlandırılması sağlanacak.

Yabancı dil tazminatı alınacak önlemler çerçevesinde artırılacak. Üniversitelerin yabancı dil bölümlerinden mezun olanların dış ilişkiler birimlerinde görevlendirilmek üzere uzman yardımcılığı sınavlarına katılmaları için düzenleme yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin BM, OECD, DTÖ, IMF, AB, NATO, Dünya Bankası, KEİ, İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşlarda staj eğitimi veya uzun süreli çalışma imkanlarını artırmak için çalışmalar yapılacak, personelin kurumlarından izin alma süreçleri kolaylaştırılacak.

Halen kamu personeline ödenen yabancı dil tazminatı miktarlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.