logo yeni

EVLAT EDİNME VE DOĞUM NEDENİYLE AYLIKSIZ İZİN KULLANMA SÜRELERİNİN BAŞLANGIÇ TARİHLERİ DEĞİŞİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

cocukDevlet memurlarının, evlat edinme ve doğum nedeniyle kullanabilecekleri aylıksız izin sürelerinin başlangıç tarihlerini de değiştiren Kanun Tasarısı Meclis Başkanlığına sunuldu.

Meclis Başkanlığına sunulan “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, Devlet memurlarının aylıksız izin hakkına ilişkin düzenlemede de değişiklik yapılmasını öngörüyor.

Kanun Tasarısıyla getirilen hükümlere göre;

**Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, isteği halinde süt izni verilmeksizin ve çocuğun hayatta olması kaydıyla birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilecek. Çocuğun engelli doğması halinde her durumda bu süre oniki ay olarak uygulanacak. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen memur da isteği üzerine çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten itibaren bu haktan aynı esaslar çerçevesinde yararlanacak. Memurlar bu sürelerin bitiminden itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin kullanabilecek.

**3 yaşım dolduramamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşlerine, çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten itibaren, istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilecek.

Halen yürürlükte olan düzenlemeye göre, evlat edinme nedeniyle memur aylıksız izin kullanmaya, evlat edinilecek çocuğun ana ve babasının rızasının kesinleştiği tarihten veya vesayet dairelerinin izin verme tarihinden itibaren başlayabiliyor.

**Kanunun Tasarıdaki düzenlemenin mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda, doğum nedeniyle kullanılan aylıksız izin sürelerinin, her yılı için bir kademe ilerlemesi ve her üç yılı için bir derece yükselmesi verilmek suretiyle memurların kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilecek.

Kanun Tasarısının ilgili maddesi:

MADDE 4- 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesinin (B) fıkrasına “analık izni süresinin bitiminden” ibaresinden sonra “veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden” ibaresi eklenmiş ve aynı maddenin (C) fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Üç yaşını dolduramamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşlerine, çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten itibaren, istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir.”

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.