logo yeni

CEZAEVİ PERSONELİNİN SIKINTILARI ÇÖZÜLMELİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

infaz-koruma-memuru-2CHP Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu üyesi Özgür Özel, 150 ayrı cezaevi ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, bu ziyaretler sırasında tespit ettikleri sıkıntılara ilişkin açıklama yaptı.

Özel, komisyon ziyaretlerinde mahkum, mahkum yakınları ve cezaevi personelinin sıkıntılarına tanık olduklarını belirterek, cezaevi personelinin mağduriyeti konusunda şunları söyledi:

Unvan değişti sorunlar değişmedi

"Cezaevi personelinin ismi değişiyor. Eskiden 'Gardiyan' deniyordu, devrim yapılarak 'İnfaz koruma memuru' adını aldılar. Ama sorunları değişmedi. Şimdi bugün onlara 'İç güvenlik memuru' ve 'Dış güvenlik memuru' adını vereceğiz ama sorunlarıyla ilgilenmiyoruz. Oysa cezaevinde çalışan personelin 4, 10, 20 yıl önce ne sorunu varsa bugün de benzer sorunları var. Onların yeni sıfata değil, yeni bir statüye, sorunlarının bilinmesine ve çözüm önerileri getirilmesine ihtiyacı var. Onların bir makyaja, yeni isme değil, acil durumlarından dolayı önce nefes aldıracak bir suni teneffüse, sonra da etkin bir tedaviye ve rehabilitasyona ihtiyaçları var.”

Yıpranma payı verilmeli

Manisa milletvekili Özel, infaz koruma memurlarının, müdürlerin, müdür yardımcılarının, aday memurların, teknik memurların sorunlarının dağ gibi olduğunu ve çözülmeyi beklediğini belirterek, “Örneğin, cezaevinde çalışan memurlar silah taşıyorlar. Polisler, jandarmalar gibi riskli görev yapıyorlar ama yıpranma payları yok. Çok farklı meslek gruplarına tanınan, gazetecilere tanınan, en nihayetinde milletvekillerine tanınan bir yıpranma payı cezaevindeki memurlarda maalesef yok. Cezaevi memurları, cezaevinde çalışanlar yıpranma almadıkları gibi fazla mesai de almıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Fazla mesai ücreti almıyorlar

Özel, cezaevi personelinin herkesin dinlendiği bayram günlerinde, yılbaşı günlerinde çalıştıklarını vurgularken, “Neden çalışıyorlar? Çünkü o günlerde açık görüş var. İzinlerin hepsi iptal, hiçbiri ailesinin yanına, yakınlarının yanına gidemiyor. Amaçları kader mahkumları çocuklarını kucaklarına alabilsin, bir anne evladına belki son kez sarılabilsin, bayram gününü, Yılbaşı gününü birlikte geçirebilsinler diye. Çalıştıkları fazla mesai için bir kuruş fazla ücret alamıyorlar. Emekli olmaya kalktıklarında örneğin 3 bin 800 lira maaş alan bir müdürün maaşı 2 bin liraya düşüyor. İnfaz koruma Memuru 2 bin 800 lira alıyor maaşı 1500 ile 1600 liraya düşüyor. Kredi kartları dolu, borç boğaza kadar. Emekli olmadan yaş haddine kadar çalışmayı zorluyorlar. Grubumuzun önerileri var, değerlendirilmesini ve bu insanların sesinin artık duyulmasını talep ediyoruz." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.