logo yeni

calisanlar2 copy

BDDK UZMAN YARDIMCILARININ AVUKAT OLMASI GEREKECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu Meslek Personelinin Yarışma, Yetki Ve Yeterlik Sınavları İle Çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Yönetmelik'te değişiklik yapıldı.

Değişiklikle bu Kuruma murakıp ve uzman yardımcısı alımına ve yeterkik sınavına ilişkin hususlarda değişikliklere gidildi. Bu değişikliklerden bazıları şunlar.

-Kuruma murakıp yardımcısı ve uzman yardımcısı olarak atanacaklar için yaş sınırı değiştirilerek, "Sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak" şartı "Sınavın yapıldığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olmak." şeklinde değiştirildi, 

-Hukuk uzman yardımcısı ve bankacılık uzman yardımcısı (Hukuk alanı) olarak alınacak adaylar için, "sınav ilanında belirtilen son başvuru tarihi itibarıyla avukatlık ruhsatına sahip olmak" şartı getirildi.

-Yeterlik sınavında başarısız olanlar için tanınan yeniden yeterlilik sınavına girebilme süresi 3 aydan 1 yıla çıkarıldı ve geçerli mazereti olmaksızın sınava girmemiş olanları da kapsayacak şekilde yeniden düzenlendi.

-Yeterlik sınavında başarılı bulunduğu halde, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az (C) düzeyinde veya buna denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan yabancı dil puanı aldığını belgeleyemeyenler için, murakıp veya uzman kadrolarına atanabilmek için bu belgeleri getirdikleri tarihta atanmalarına ilişkin düzenleme, en geç iki yıl olarak sınırlandırıldı. 

-Murakıp yardımcılığı ile uzman yardımcılığından çıkarılanların başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilmesi düzenlemesi sadece murakıp yardımcıları için korunurken, uzman yardımcılarının ise Kurumda durumlarına uygun memur unvanlı kadrolara atanması öngörüldü.

logokucuk

 

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.