logo yeni

YABANCI DOKTORLARIN KAMUDA DA İSTİHDAMI PLANLANIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik2Edirne’de bulunan Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU, gazetecilerin sorusu üzerine, yabancı doktorların istihdamı ile ilgili bilgiler verdi.

Bakan Müezzinoğlu gazetecilerin sorusu üzerine, ülkemizde halen yaklaşık olarak 500 yabancı doktorun çalıştığını belirtti.

Müezzinoğlu bu yabancı doktorların kamuda değil özel sektörde istihdam edildiğini belirterek, "Yabancı istihdamı ile ilgili kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde. Ocak ayında genel kurula gelir ve onaylanırsa, diploması ve uzmanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış yabancı uyrukluları kamuda çalıştırabileceğiz. Sağlık turizmi ve şehir hastaneleri açısından bizim için önemlidir" ifadelerini kullandı.

Halen kanunun tanıdığı bazı istisnalar gereğince Türk vatandaşı olmadığı halde Türk soylu olanlar kamuda çalışma imkanına sahip bulunuyorlar. Konuyla ilgili detaylı bilgi için  Türk vatandaşı olmadığı halde memur olabileceklere ilişkin buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bakanın açıklamasına göre, ilerleyen günlerde Meclis Genel Kurul gündemine gelecek kanun tasarısı ile yabancı doktorlara kamuda istihdam yolunun açılması öngörülüyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.