logo yeni

EMEKLİ OLMAYI DÜŞÜNEN MEMURLAR DİKKAT!

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekliGeçtiğimiz gün içinde Anayasa Mahkemesi tarafından 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununda yer alan “emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yılı aşan süreler dikkate alınmaz” ifadesi Anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmişti.

Bu iptal kararı ile birlikte, emekli olacak memurların 30 yıldan fazla olan hizmet sürelerine uyumlu bir şekilde emekli ikramiyelerinin artması da mümkün olabilecek. Bu konuda hazırladığımız önceki haberimizde de belirttiğimiz üzere Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümemesi sebebiyle, daha önce 30 yıldan fazla hizmeti olduğu halde emekli olan memurlar bu karardan yararlanamayacaklar.

Ancak ihtimali çok düşük görmekle birlikte bu konuda yasama organı tarafından oluşacak eşitsizliği gidermek amacıyla bir düzenleme yapılarak iptal kararı öncesinde emekli olanların da bundan yararlanması mümkün olabilir. Tam tersine daha yüksek bir ihtimal ile yasama organı tarafından 30 yıl sınırını yeniden yürürlüğe koyacak bir yasal düzenleme yapılması da mümkün bulunmaktadır.

Emekli olmayı düşünen memurlarımızın dikkat etmesi gereken bir hususu memurunyeri.com olarak hatırlatmak isteriz. Anayasa Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı, en erken anlamıyla kararın Resmi Gazete'de yayınlandığı tarih itibariyle geçerli olacaktır. Dolayısıyla emekli olmayı düşünen ve 30 yıldan fazla hizmeti olan memurların, emeklilik dilekçelerini vermek için kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasını beklemesi bu imkandan yararlanmaları için şarttır. Ayrıca, medyada her ne kadar çıkan kararda Hükümete herhangi bir düzenleme yapma süresi tanınmadığı haberleri yer alsa da, bu hususun kesinleşerek kararda böyle bir süre tanınıp tanınmadığını beklemelerini tavsiye ederiz. Bu konudaki en güncel bilgileri sitemizden takip edebileceğiniz gibi FORUM kısmında editörlerimizden kafanıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.