logo yeni

EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEMESİNDE 30 YIL SINIRI İPTAL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli6Emekli olan kamu görevlilerine ödenen ikramiyenin en çok 30 hizmet yılı üzerinden hesaplanmasını öngören hükmü Anayasa Mahkemesi iptal etti.

Emekli ikramiyesi ödemesine 30 hizmet yılı sınırı koyan Kanun hükmünün Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istenmişti. Bugün yaptığı toplantıda konuyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, söz konusu düzenlemeyi Anayasaya aykırı buldu.

Konu, açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından Anayasa Mahkemesine iletilmişti. Anayasa Mahkemesinden, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. maddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “...verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler...dikkate alınmaz." şeklindeki ibaresinin iptaline karar verilmesi istenmişti.

Talebi değerlendiren Anayasa Mahkemesi, düzenlemenin iptaline karar verdi.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarının geçmişe yürümemesi nedeniyle, emekli ikramiyesi ödemesinde 30 yıl sınırının iptal edilmesi, daha önce emekli olanları etkilemeyecek gibi görünüyor.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.