logo yeni

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİNİN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

bekciÇarşı ve mahalle bekçilerinin çalışma şartlarında yaşadıkları sıkıntılar, verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve yaşadıkları mali sıkıntıların araştırılması istendi.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu'na göre, çarşı ve mahalle bekçi teşkilatı, en büyük mülkiye amirinin emrinde, genel zabıtaya yardımcı, silahlı bir kuruluştur. Emniyet teşkilatı bulunan yerlerdeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri, polisin ilçedeki en büyük amiridir. Jandarmanın görev alanında bulunan belediye sınırları içindeki bekçi kuruluşlarının mesleki amiri ise ilçe Jandarma birlik komutanıdır. 5757 Sayılı kanun kapsamında emniyet hizmetleri sınıfına dâhil edilen çarşı ve mahalle bekçileri, dâhil oldukları sınıfın özlük haklarından halen yararlanamamaktadırlar.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin, genel kolluk kuvvetlerinin olaya derhal müdahale edemedikleri yerlerde bir kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldıranları yakalamak; suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak; kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş ve karışıklıkların yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak; adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak; genel kolluk kuvvetlerine yardım etmek; mahalle sakinlerinin istirahat, sağlık ve selametini sağlamak gibi çok önemli görevleri vardır. Diğer bir deyişle çarşı ve mahalle bekçileri görev yaptıkları bölgede güvenlik, esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanmasıyla ilgili çok önemli görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Üstelik çalışma saati "genel olarak güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar" diye düzenlendiği için görev süreleri ve zamanı oldukça yıpratıcı olmaktadır.

Emniyet hizmetleri sınıfına dâhil edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin üstlendikleri bu zorlu görevlerinin karşılığı olarak, yıpranma haklarının verilmesi, üniformalarının tek tip olacağı yönünde verilen kararın uygulanması, fazla çalışma ücretlerinin, özel hizmet tazminatlarının emniyet hizmetleri sınıfındaki diğer personel ile aynı düzeye getirilmesi, taltif haklarının verilerek yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir.

Balıkesir milletvekili Ayşe Nedret AKOVA ve arkadaşları çarşı ve mahalle bekçilerinin görev ve sorumluluklarına uygun biçimde özlük haklarının iyileştirilmesi, taleplerinin değerlendirilmesi, sorunlarının incelenmesi aldıkları riske orantılı olarak, dahil oldukları emniyet sınıfı personeli sınıfına uygun bir şekilde haklarının iyileştirilmesi için gerekli araştırmanın yapılması ve sorunlarının çözümü için gerekli politikaların tespiti amacıyla bir Meclis araştırması açılmasını talep ettiler.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.