logo yeni

MEMURLAR 2015 YILINDA BİR DEFADA NE KADAR ÖDÜL ALABİLECEK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur2Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmalarıyla emsallerine göre başarılı görev yapan memurlara verilebilen ödülün miktarı, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren artış gösterecek.

Devlet Memurları Kanunu; hangi hallerde, kimlere, nasıl ve ne miktarda ödül verilebileceğine ilişkin hususları da düzenlemiştir. 657 sayılı Kanundaki düzenlemeye göre;

**Bazı memurlara başarı belgesi verilebilmektedir.

Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle; kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara “Başarı Belgesi” verilir.

Başarı belgesi; merkezde memurun kurumunun bağlı veya ilgili olduğu bakan, illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar tarafından verilir. Başarı belgesinin verilmesinde amirlerin takdiri önem taşımaktadır.

**3 defa başarı belgesi alan memura üstün başarı belgesi verilmektedir.

Üç defa başarı belgesi alan memurlara ise “Üstün Başarı Belgesi” verilirken, aynı zamanda ödül de verilebilmektedir.

Üstün başarı belgesi verilmesinde amirlerin herhangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır. 3 defa başarı belgesi almış olan memur üstün başarı belgesini almaya hak kazanır.

**Üstün başarı belgesi alan memura ödül verilebilmektedir.

Üstün başarı belgesi alan memura; merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde ise vali uygun gördüğünde en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) % 200’ü tutarına kadar para ödülü verilebilmektedir.

Üstün başarı belgesi alan memurlara ödül verilmesi amirlerin takdirinde olduğundan, bu belgeyi alan her memura ödül verilmesi şartı bulunmamaktadır.

**Ödül verilebilecek memur sayısının ve ödül miktarının sınırı vardır.

Bir takvim yılında bir kurumda ödül verilebilecek memur sayısı, o kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının binde 10’undan fazla olamamaktadır. Ancak, bu oran Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için binde 20 olarak uygulanmaktadır.

Bir memura bir defada verilebilecek ödülün miktarı ise en yüksek Devlet memuru aylığının %200’ünü geçememektedir. Öte yandan, aynı memura aynı yıl içerisinde bir den fazla ödül verilmesi ise mümkün bulunmaktadır.

2015 yılı ilk altı ayında geçerli olacak aylık katsayısına göre memurunyeri.com olarak ödül miktarını hesapladığımızda, memura bir defada en çok 1.506 TL tutarında ödül verilebilecektir.

Ödül miktarının hesabı: [(9500 X 0,079308) X 200 / 100 = 1.506 TL]

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.