logo yeni

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLERİ DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

degerlendirme381 ilin Halk Sağlığı Müdürleri, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından her yıl verimlilik değerlendirmesine tabi tutulacak.

1000 puan üzerinden değerlendirme

Bakanlık tarafından yılda 1 kez 1000 puan üzerinden değerlendirme yapılırken, her 6 ayda bir yöneticilere ara karne verilecek. Yapılan değerlendirme sonrasında, 500 puandan az alan yöneticiler bakanlığa görüşmeye davet edilerek, o ilin yönetim kadrosunun değiştirilmesi gündeme gelecek.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından 81 ilde 2015 yılında başlatılacak olan değerlendirmelerde, 123 farklı kriter göz önünde tutulacak. Bu kriterlerden “Halk Eğitimlerinin Gerçekleşme Yüzdesi” 64 puan ile en yüksek puanı alırken, “Misafir Anne Uygulaması Gerçekleştirilme Yüzdesi” 5 puan olacak.

Kriterler arasında “Bebek Ölüm Hızı”, “İldeki sezaryen yüzdesi”, “Şebeke Suyu Denetleme Sıklığı” gibi ölçülere yer veriliyor.

Göstergeler üç grup olacak

Karne göstergelerinin genel göstergeler (tıbbi, idari, mali, kalite), izleme ve değerlendirme, eğitim kriterleri olmak üzere üç grupta değerlendirilecek. Müdürlerin karne puanı hesaplanırken genel kriterler grubu 685 (altı yüz seksen beş) puan, İzleme ve Değerlendirme kriter grubu 200 (iki yüz) puan ve eğitim kriter grubu ise 115 (yüz on beş) puan üzerinden yapılacak.

Yüksek puan alanlara takdirname

Değerlendirmeler sonucu karnesindeki puanı 800 ile 1000 puan arası olan müdürler A başarı grubunda yer alacak hizmet kalitesinin daha da artması ve başarının sürekliliği için teşvik planlanması ve uygun görülürse takdirname verilecek. B grubunda yer alacak ve 700-800 puan arası alacak Halk Sağlığı Müdürleri görüşmeye davet edilerek durumu açıklayan ayrıntılı bilgi notu istenecek. 600-700 puan arasında yer alacak ve C kategorisine alınacak Halk Sağlığı Müdürleri görüşmeye davet edilerek il değerlendirmesi planlanacak. D grubunda yer alacak ve 500-600 puan arasını karneye sahip Halk Sağlığı Müdürleri de görüşmeye davet edilerek THSK/Saha koordinatörleri değerlendirmesine tabi tutulacak. Verimlilik değerlendirme puanı 500 puanın altında olacak ve E grubuna alınacak Halk Sağlığı Müdürleri görüşmeye davet edilerek il yönetim kadrosu tekrar gözden geçirilecek. Puanlamalar o ile özel bir durum (doğal afet ve olağanüstü hâller vb.) yoksa standart değerlendirmeye tabi olacak.

Halk Sağlığı Müdürleri Verimlilik Karnesi Kriterleri

Anne Ölüm Oranı: 25

Bebek Ölüm Hızı: 25

Hastanede Yapılan Doğum Sıklığı: 15

İldeki Sezaryen Yüzdesi: 15

Misafir Anne Uygulaması Gerçekleştirilme Yüzdesi: 5

Meme Kanseri Tarama Yüzdesi: 10

Aktif Kanser Kayıtçılığı: 5

Evde Sağlık Hizmetine Uygun Başvuruların Karşılanma Yüzdesi: 10

Aile Hekimine Başvurmayan Nüfus Yüzdesi: 10

Kişi Başı Aile Hekimine Müracaat Yüzdesi: 10

Merkezi Randevu Sistemi: 10

Genel Bütçe Harcama Yüzdesi: 20

Engelli Rampası Yapılma Yüzdesi: 10

Engelli Tuvaleti Yapılma Yüzdesi: 10

Tütün Kontrolü İhbarlarına Müdahale Yüzdesi: 10

Şebeke Suyu Denetleme Sıklığı: 10

Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri Yapılma Durumu: 10

Çalışan Memnuniyet Anketi Yapılma Durumu: 10

Hizmet İçi Eğitimlerin Gerçekleşme Yüzdesi: 36

Halk Eğitimlerinin Gerçekleşme Yüzdesi: 64

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.