logo yeni

EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEMESİNDEKİ 30 YIL SINIRININ İPTALİ GÜNDEMDE

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli2Emekliye ayrılan kamu çalışanlarına en çok 30 yıllık hizmet süresi için emekli ikramiyesi ödenmesine ilişkin düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istemi ile yapılan başvuru Anayasa Mahkemesi gündemine alındı.

Açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Ankara 10. İdare Mahkemesi, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. maddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “...verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler...dikkate alınmaz." ibaresinin iptali istemiyle konuyu Anayasa Mahkemesine iletmişti. Anayasa Mahkemesi, söz konusu başvuruyu 25 Aralık tarihinde yapacağı toplantının gündemine aldı.

İptal başvurusu; 8.6.1949 günlü, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun, 17.1.2012 günlü, 6270 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 1. maddesiyle değiştirilen 89. maddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “...verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler...dikkate alınmaz." ibaresinin iptaline karar verilmesi istemini içeriyor.

Söz konusu düzenlemenin iptal edilmesi durumunda, kamu çalışanlarının emekli ikramiyesinden yararlanmasında herhangi bir tavan süre sınırlaması olmayacak ve fiili hizmet süreleri ne kadar olursa olsun bu süreler için kendilerine emekli ikramiyesi ödenebilecek.

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.