logo yeni

SİVİL MEMURLAR ASKERİ ŞAHIS OLMAKTAN KURTULUYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur4Bakanlar Kurulu tarafından TBMM’ye sevk edilen “Askerî Hâkimler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” ile sivil memurların statüsünde değişiklik yapılması planlanıyor.

Tasarı ile 1632 sayılı  Askeri Ceza Kanunu ve 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu Ve Yargılama Usulü Kanununda yer verilen asker şahısların tanımı değiştiriliyor. Buna göre askeri şahıs tanımı “subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, ortaöğretimde bulunanlar ile henüz onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç askeri öğrenci, askeri hizmetlerde bulundukları sürece yedek subay, yedek astsubay ve yedek erbaş ve er, sözleşmeli erbaş ve er, yükümlü erbaş ve erler ile savaş halinde 4/1/1961 tarihli ve 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununun 115 inci maddesinde belirtilen yükümlülükleriyle sınırlı olmak üzere Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadro ve kuruluşunda çalışan sivil personel ve rızası ile Türk Silahlı Kuvvetlerine katılanlar.” şeklinde yapılıyor.

Sivil memurların en önemli sıkıntılarından biri olan askeri şahıs sayılmalarına ilişkin bu yanlış uygulamanın düzeltilmesini öngören düzenleme hayat geçerse, savaş hali hariç sivil personel askeri şahıs tanımından çıkartılacak. Böylece sivil memurların askeri ceza kanununa tabi olmasının önüne geçilecek.

Kanun tasarısına ulaşmak için tıklayınız.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.