logo yeni

DANIŞTAY ÜVEY OĞULUN SAĞLIK YARDIMINDAN YARARLANMASINA KARAR VERDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet5Kayseri’de üvey oğlunun, kendi sağlık sigortası üzerinden sağlık hizmetinden yararlanması için dava açan emekli memur davayı kazandı.

Emekli memurun ilk derece mahkemesinde açtığı davada gelen red kararı üzerine temyizen Danıştay’a başvurması netice alması sağladı. Danıştay, emekli memurun açtığı davayı reddeden yerel mahkemenin kararını bozarak, üvey babayı haklı bularak sağlık hizmetinden yararlanabileceğine karar verdi.

Kayseri Adliyesinde Yazı İşleri Müdürlüğünde çalışırken emekli olan memurun üvey oğlunun kendisi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü'ne başvurmuş, kurum ise, “Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği uyarınca, üvey oğlunun bakmakla yükümlü olduğu kişiler kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı” gerekçesiyle talebi reddetmişti.

Emekli memur, kurumdan aldığı olumsuz yanıt üzerine, çocuğun tedavi yardımından yararlandırılmamasının mağduriyetine neden olacağını ileri sürerek Kayseri 1'inci İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, tedavi giderlerinden ve sağlık hizmetlerinden kimlerin yararlanacağının '657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 209'uncu maddesi ile Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği'nin 3'üncü Maddesi uyarınca davayı  reddetti. Davacı üvey baba bu kez Danıştay'a başvurup, idare mahkemesi kararının bozulmasını  talep etti. Danıştay 5'inci Dairesi de davacıyı haklı bularak, Kayseri 1'inci İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu. Danıştay, dosyayı tekrar incelenmesi için Kayseri 1'inci İdare Mahkemesi'ne iade etti.

Dosyayı yeniden inceleyen Kayseri 1'inci İdare Mahkemesi, Danıştay'ın kararına uyarak, üvey babasının üzerinden sağlık hizmeti almasının uygun olduğuna karar verdi.

Danıştayın bu konuda verdiği kararla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.