logo yeni

KAMU HARCAMALARININ RASYONELLEŞTİRMESİ KAMU PERSONELİNİ VE İLK DEFA ATANACAKLARI ÜZEBİLİR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuz-memurKamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Programı Eylem Planı'na göre, personel harcamaları ile ilgili olarak yeni tasarruf tedbirleri gündeme gelebilir.

Eylem planına göre, kamunun personel harcamalarının rasyonelleştirilmesi amacıyla, kurumların personel sayısı tavanları belirlenerek, kurum personel ihtiyaçlarının öncelikle diğer kurumlarda var olduğu tespit edilen atıl personel kullanılarak karşılanması öngörülüyor.

Kurum istihdam tavanları belirlenecek

Plan çerçevesinde, merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki her bir kamu kurumu için plan döneminde istihdam edilebilecek toplam personel sayısı belirlenecek, bunun üzerinde istihdam yaratılmayacak. İhtiyaç fazlası personelin tespitine yönelik olarak ilgili kurumlarla birlikte çalışma yapılacak, tespit edilen ihtiyaç fazlası personelin ihtiyaç sahibi idarelere nakledilmesine yönelik yasal ve idari düzenleme yapılacak.

Kamu personeli ve adaylar üzülebilir

Eylem planının kamu personeline ilişkin tedbirleri, hem çalışan personeli hem de ilk defa atanmayı düşünen adayları rahatsız edecek gibi görünüyor. Çünkü, eylem planında öngörülen bu tedbirlerin hayata geçmesi, hem kamuya yeni alınacak personel sayısının azalmasına hem de mevcut personelin isteği dışında başka kurumlara atanmasına yol açabilir.

Taşıt modülü kurulacak

Program gereğince, Maliye Bakanlığı bünyesinde "taşıt modülü" kurularak kamuda sağlıklı bir taşıt envanteri oluşturulacak. Taşıt ediniminde etkin karar verebilmek için satın alma ve kiralama seçenekleriyle maliyetler karşılaştırılarak tasarruf bilinci anlayışıyla ortak yöntem, usul, kriter ve standartlar belirlenecek. Ekonomik ömrünü tamamlamış kamu kuruluşlarına ait araçlar tasfiye edilecek.

Sosyal tesisler satılacak

Tasarruf deyince ilk akla gelen sosyal tesislerin tasfiyesi veya satılması tedbiri bu eylem planında da kendine yer bulmuş görünüyor. Programa göre bir alternatifte, bunların kamu tarafından gerçek fiyatlarla sübvanse edilmeden işletilmesi.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.