logo yeni

İKİZ DOĞUM YAPMAK MEMURUN DOĞUMA BAĞLI HAKLARINI ETKİLER Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

cocukDevlet memurlarına doğum yapmaları nedeniyle tanınan hakların, doğumun tek veya çoğul gerçekleşmesine bağlı olarak değişip değişmeyeceği konusunda tereddüt oluşabilmektedir.

Kadın memurların hamilelik döneminde ve doğum sonrasında sahip olacakları hakların bazılarından, gebelik veya doğumun çoğul olup olmama durumuna göre, memurunyeri.com olarak aşağıda özetle söz edilmiştir.

**Mazeret izni

Kadın memurun; doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle analık izni (mazeret izni) kullanma hakkı vardır.

Çoğul gebelik (ikiz veya daha fazla) durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine 2 hafta eklenirken, doğum sonrası izin süresi ise değişmemektedir.

**Süt izni

Doğum yapan memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren ilk 6 ay günde üç saat, ikinci 6 ay günde birbuçuk saat süt izni kullanma hakkına sahiptir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı, ilgili memurun tercihine göre belirlenir.

İkiz ya da daha fazla çocuğun olması, kullanılabilecek süt izni süresini değiştirmemektedir.

**Aylıksız izin

Kadın memur, doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren, talep etmesi durumunda 24  aya kadar aylıksız izin kullanabilir.

Doğumdan dolayı verilen aylıksız iznin süresi, doğumda ikiz ya da daha fazla çocuk olmasına bağlı olarak değişmemektedir.

**Nöbet tutma

Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan kadın memurlara;

-Tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin 24 üncü haftasından önceki sürelerde ve hamileliğin 24 üncü haftasından itibaren gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

-Doğum yapmasından sonraki iki yıl içerisinde gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

Hamileliğin veya doğumun çoğul olması, (iki veya daha fazla), gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmeyecek sürede değişikliğe neden olmaz.

**Doğum yardımı

Doğum yapan memura, 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir. Ancak, babanın da Devlet memuru olması halinde bu ödenek babaya verilir.

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren ilk altı ay içerisinde çocuğu olan memurlar, net 198,27 TL doğum yardımı alacak. (0,079308 X 2500 = 198,27)

Doğumda ikiz ya da daha fazla çocuk olması, memura yapılacak doğum yardımının miktarında değişikliğe neden olmaz.

**Çocuk yardımı

Çocuğu olan memur, her bir çocuk için 250 gösterge rakamının (72 ay ve daha küçük çocukların her biri için 500 gösterge rakamının) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu bulunacak miktarda aile yardımı ödeneğine (her ay) hak kazanır.

2015  yılının ilk altı ayı için; 72 ay ve daha küçük her bir çocuk için memura aylık net 39,66 TL, 72 aydan büyük her bir çocuk için ise 19,83 TL aile yardımı ödenecek.

Aile yardımı ödenecek çocuk sayısına herhangi bir sınırlama getirilmemiş olduğundan, doğumda çocuk sayısının fazla olması, memura ödenecek aile yardımının miktarını da artıracaktır.

**Asgari geçim indirimi

Memur maaşları hesaplanırken, kesilecek gelir vergisi miktarı belirlendikten sonra, memurların eş ve çocuk durumuna göre farklı miktarlarda belirlenen asgari geçim indirimi tutarı, kesilecek olan gelir vergisi miktarından indirilmekte ve memurların maaşında asgari geçim indirimi miktarında artış olmaktadır.

Memurun yararlanacağı asgari geçim indiriminin miktarı çocuk sayısına bağlı olarak (en fazla 4 çocuk) artmaktadır.

2015 yılında; 1 çocuk için 13,52 TL, 2 çocuk için 27,04 TL, 3 çocuk için 36,04 TL ve 4 çocuk için 45,05 TL asgari geçim indiriminden yararlanılabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.