logo yeni

HAKİM VE SAVCILAR SİLAHLARINI ALDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

silahDoğubeyazıt Cumhuriyet Savcısı Hakan Kılıç ile Tunceli Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun’un uğradıkları silahlı saldırılar sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, yasal düzenleme yapılarak hakim ve savcıların silah edinmesi kolaylaştırılmıştı.

Hakim ve savcıların güvenliklerini artırmak için 6572 sayılı Kanunla yerli veya ithal tabancaları, bedeli mukabilinde zatî silah olarak satın alabilecekleri yönünde yapılan düzenleme ile birlikte, yaklaşık 14 bin hakim ve savcının büyük bir bölümünün silah edindiği belirtiliyor.

Hakim ve savcılara silah muhafaza ve taşıma çantaları ise, mahkumların istihdam edildiği Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu tarafından üretilmeye başlandı. Deri kaplama ve siyah renkte olan, şifreli kilit uygulaması da bulunan çantalar 140 TL karşılığında kargoyla istenilen adrese ulaştırılacak.

Düzenlemenin ardından yaklaşık 11 bin civarında hakim ve savcının, yerli ve yabancı çeşitli markalar arasında en fazla Sig Sauer ve Glock marka tabancaları tercih ettiği belirtildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.