logo yeni

ESKİ TAR-GEL ÇALIŞANLARININ SIKINTILARI DEVAM EDİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

gida-tarim-hayvancilik-bakanligiTürk Tarım- Orman Sen, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nda Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi(TAR-GEL) Projesi kapsamında istihdam edilen 12 bin teknik personelin çalışma şartlarını yargıya taşıdı.

Sendikanın Erzurum Şube Başkanı Adem Karadayı,  söz konusu  proje kapsamında istihdam edilen 12 bin teknik personelin sözleşme şartlarına aykırı olarak çalıştırıldığını belirterek hukuksuz uygulamaların yargıya taşındığını ifade etti.

Karadayı, söz konusu personelin kadroya geçirilmesi ile birlikte sözleşmedeki şartların son bulduğunu ve Bakanlık bünyesindeki diğer kadrolu meslektaşları gibi onların da, asli ve sürekli görevlerde, il ve ilçe merkezlerinde çalıştırılması gerektiğini belirti.

Karadayı, diğer kamu kurumlarından farklı olarak, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında, TAR-GEL Projesi Kapsamında çalıştırılan Teknik ve Sağlık Personeli; geçmiş sözleşme hükümleri kapsamında; Bakanlık Teşkilat Kanununa, Merkezi Teşkilatların Kuruluş Kanunu, Harcırah Kanunu, Merkezi Atama ve Yer Değiştirme Yönetmenliği gibi pek çok mevzuata aykırı olarak düzenlenen Bakanlık tebliği ile köylerde çalıştırılmaya zorlanmışlardır. Bu tebliğ ile ilgili olarak sendikamızca yapılan itiraz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca dikkate alınmadığı ve hukuka uygun bir düzenleme yapılmadığı için, Bakanlık Tebliğinin Yürürlüğünün durdurulması ve iptali ile ilgili Danıştay’da dava açılmıştır." dedi.

Sözleşmeli olarak çalışmakta iken, kadro işlemi gerçekleştikten sonra bazı konularda düzenleme yapılmış olmasına rağmen, imza yetkisi, tayin, görevde yükselme, disiplin amirliği ve köyde çalışma imkânlarının eksikliği gibi problemlerin aynı kaldığını vurgulayan Karadayı, "Bahse konu Eski Tar-Gel Personeli, kendileri ile aynı kanuni düzenlemeler sonucunda, aynı dönemde kadroya geçirilmiş diğer 12 kamu kurumundaki kamu çalışanlarından ayrıştırılarak, adeta devlet memurluğu içerisinde üvey evlat muamelesine tabi tutulmuşlardır. Bahse konu Tar-Gel kökenli kamu çalışanı meslektaşlarımızın çözümüne yönelik, imza yetkinliği, tayin ve atama, harcırah, disiplin amirliği, atama ve nakil hakkı problemleri çözülmeden, “Tamamen İl-İlçede ikamet edip, Köy çalışmalarını buradan koordine etme” yada “3 gün ilçede, iki gün köyde çalışma sistemi” gibi hukuki dayanaktan yoksun çalışma sistemlerini asla kabul etmiyoruz. Çözüm bellidir; Tar-Gel Kökenli kamu çalışanları, Anayasamızın eşitlik ilkesi ve Bakanlık Teşkilat Kanunu başta olmak üzere pek çok kanun ve mevzuata aykırı olarak, köylerde çalışmaya ve ikamete zorlayan Bakanlık Tebliğinin bir an önce iptal edilmesi ve bahse konu personelin de diğer kadrolu meslektaşları gibi bakanlığın tüm hizmetlerinde görev alabilmeleri sağlanmalıdır. Bunun dışında aranan her çözüm, çözümsüzlüğe yönelik yeni bir tuzak olacaktır." dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.