logo yeni

19. MİLLİ EĞİTİM ŞURASININ İLK GÜN ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen319. Milli Eğitim Şurasının tartışma konularını oluşturan 4 temel konudan biri olan “öğretmenlerin niteliğinin artırılması” konusundaki sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Komisyon üyeleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacının 115 bin dolayında, ancak eğitim fakültelerinden mezun olanların sayısının 40-42 bin dolayında olduğu, yapılan atamalarla bu ihtiyacın giderek azalacağı ifade edildi.

İlgili Komisyona aralarında mülakat yöntemi de olmak üzere çeşitli öneriler gelirken, öğretmenlik mesleğine orta vadede çoktan seçmeli sınavlar yerine, öğretmen yeterliliklerini temel alan objektif bir çoklu değerlendirme sisteminin geliştirilmesi benimsendi.

Şuradaki komisyonlardan Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgelerini istişare eden komisyonda ise, okul öncesi eğitimin en az bir yıl zorunlu olması ve 1, 2 ve 3. sınıflarda da değerler eğitimlerinin verilmesi konuları tartışıldı.

Şura kararları istişari nitelikte olduğundan bir bağlayıcılığı bulunmuyor. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.