logo yeni

UZMAN ERBAŞKEN MEMUR OLANLAR YAŞ HADDİNE KADAR ÇALIŞABİLSİN

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli-5Uzman erbaş iken Devlet memuru olarak istihdam edilmeye başlayanların, yaş haddini bekleyemeden emekli olmalarına ilişkin düzenlemeyi değiştirmek için kanun teklifi verildi.

İstanbul milletvekili Celal DİNÇER tarafından verilen kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunun 5 nci maddesi ile yaş sınırı nedeniyle Silahlı Kuvvetlerden ayrılacak olanlardan istekliler, merkezi yönetim bütçe kanunlarında yer alan sınırlamalara tabi olmaksızın, Milli Savunma Bakanlığı, MSB ANT Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) kadrolarında emekli aylığına hak kazandıkları tarihe kadar Devlet memuru olarak istihdam edilmelerine olanak tanınmıştır. Ancak aynı maddede yer alan ve bu istihdamın “emekliliği hak edene kadar” olacağına dair hüküm, diğer hiçbir kamu kurumunda rastlanılmadığı şekilde yaş haddi dışında zorunlu emekliliği gündeme getirmekte, genç yaşlarda, çalışmak isteseler dahi buna imkan verilmemektedir. Bu uygulama aynı zamanda Anayasamızdaki eşitlik ilkesine ve çalışma hürriyeti maddelerine de aykırıdır.

Teklif ile, madde de bulunan ve “emekliliği hak kedene kadar” ibaresinin çıkarılması yoluyla yaşanan mağduriyetin giderilmesi, adalet ve eşitliğin sağlanması hedeflemektedir.”

Kanun teklifinin metni:

UZMAN ERBAŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunun 5 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “emekli aylığına hak kazandıkları tarihe kadar” ibaresi madde metninden çıkartılmıştır.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.