logo yeni

SAĞLIKTA LİSANS TAMAMLAMA KANUNDA NASIL DÜZENLENDİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik86569 sayılı "Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile birlikte sağlık alanında ön lisans diploması sahibi olanlara lisans tamamlama imkanı getirildi.

6569 sayılı Kanun hükmüne göre lisans tamamlama hakkının kullanılmasında şu esaslar geçerli olacak:

-Bu haktan yararlanacak olanlar maddenin yürürlüğe girdiği tarih olan 26 Kasım 2014 tarihi itibariyle sağlık alanında ön lisans diploması sahibi olmalıdır.

-Ebelik ve Hemşirelik ön lisans diploması olanlar kendi alanlarında lisans tamamlayabileceklerdir.

-Sağlık alanında diğer ön lisans programlarını bitirenler ise Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) belirleyeceği alanlarda lisans tamamlayabilecektir.

-Lisans tamamlama eğitimleri Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yoluyla(video konferans, internet, tv yayını vb.) verilebilecektir.

-Uygulama gerektiren eğitimler için YÖK ve Sağlık Bakanlığı işbirliği yapacaktır.

-Eğitimlerle ilgili usul ve esaslar YÖK tarafından belirlenecektir.

Görüldüğü üzere sağlık alanında çalışan personele verilen lisans tamamlama hakkı ile ilgili olarak netleşen durumlar bundan ibaret olup ayrıntılar YÖK tarafından belirlenecek esaslar ile ortaya çıkacaktır.

Umarız YÖK tarafından belirlenecek esaslarda, sağlık personelinden harç bedeli alınmaması ve özellikle uygulamalı eğitimlerde personele kolaylık sağlanması yönünde düzenlemeler yapılır. Konuya ilişkin ayrıntılara belli oldukça sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.