logo yeni

MEMURLAR AYNI ANDA HANGİ GÖREVLERİ YÜRÜTEBİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ikinci-gorev-2Kamu kurum ve kuruluşlarında bir kadro unvanına ait asıl görevini yürüten memurlara, uygulamada vekalet görevi, ikinci görev ya da ders görevi verildiği de görülmektedir.

Devlet memurlarının asıl görevlerinin yanı sıra, bazı sınırlamalara uyulması kaydıyla, başka bir görevi vekaleten, ikinci görev ya da ders görevi şeklinde yürütmeleri mümkündür.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, esas görevlerinin yanında memurlara verilebilecek görevlere bazı sınırlamalar getirmiştir. Kanundaki düzenlemeye göre, memurlara;

-Asıl görevlerinin yanı sıra, vekalet veya ikinci görev ya da ders görevi verilebilir.

-Bu görevlerden ikisi (herhangi ikisi), aynı anda asıl görevle birlikte verilemez.

-Bu görevlerden biri verilmiş olan öğretmenlere ayrıca idari görev verilebilir.

-Bu görevlerden aynı tür olanlar, asıl görevle birlikte aynı anda birden fazla verilebilir. (4 vekalet görevi verilmesi gibi)

-Bu görevlerden aynı tür olanlar birden fazla verildiğinde, birden fazla görev için (ek ders görevleri hariç) ücret ödenmez.

Öte yandan, esas görevlerinin yanında memurlara verilebilecek görevlere sınırlama getirilmesi konusuna başka düzenlemelerde de rastlanabilmektedir. Örneğin, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, kurumlarda;

-Mali hizmetler biriminde ön mali kontrol işlerini yürütenlerin, mali işlemler sürecinde görev alamayacaklarını,

-Aynı memurların hem muhasebe yetkilisi ve hem de harcama yetkilisi olarak görev yapamayacaklarını,

hükme bağlamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.