logo yeni

NÜFUS MEMURLARININ İŞ YÜKÜ KATLANACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

fazla-mesaiNüfus Müdürlüklerinde çalışan ve yoğun iş yükü altında görev yapmakta olan nüfus memurlarının iş yükü daha da artacak.

Yakın zaman içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, pasaport ve sürücü belgesi (ehliyet) hizmetlerine ilişkin iş ve işlemlerin Emniyetin görev alanından çıkarılacağını söylemişti.

Bu yönde ilk adımı atan hükümet, Meclise sevk ettiği “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dâir Kanun Tasarısı” Taslağında pasaport ve ehliyet işlemlerinin devrine ilişkin düzenlemeye yer verdi.

Devir 1 yıl içinde

Taslakta yer alan hükme göre, pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilecek. Devir işlemleri gerçekleşene kadar mevcut uygulamalara devam edilecek.

İlave 1000 kişi için atama izni

Ayrıca, taslakta yer alan düzenleme hayata geçerse, diğer kamu görevlilerine göre oldukça fazla iş yükü altında kalacak olan nüfus memurlarını rahatlatmak için 2015 yılında ilave 1000 kişilik atama izni ayrılmasına ilişkin hükme de yer verildi.

Taslakta yer verilen düzenleme:

"GEÇİCİ MADDE 10- Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilir.

Bu Kanunda belirlenen esaslara göre devir işlemleri tamamlanıncaya kadar, pasaport ve sürücü belgesi işlemlerine ilişkin görev ve hizmetler daha önce bu görev ve hizmetleri yapmakta olan birimler veya personel tarafından yürütülmeye devam olunur.

Bu Kanun kapsamında pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilen görevler hakkında diğer mevzuatta Emniyet Genel Müdürlüğüne yapılmış olan atıflar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne, mahalli emniyet makamlarına yapılmış olan atıflar ise nüfus müdürlüklerine yapılmış sayılır."

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.