logo yeni

MİLLİ EĞİTİM ŞURASINDA HANGİ KONULAR ELE ALINACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mebPlan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlık kuruluşların 2015 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Bakan Avcı açıklamalarda bulundu.

Avcı'nın açıklamalarına göre, 19. Milli Eğitim Şurası 02/12/2014-06/12/2014 tarihlerinde Antalya’da düzenlenirken, Şurada “Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri”, “Öğretmen niteliğinin Artırılması”, “Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin arttırılması” ve “Okul Güvenliği” konuları ele alınacak.

Öğretmenlerin özlük haklarında önemli iyileştirmeler yapıldı

Avcı, halen Bakanlık bünyesinde istihdam edilen 851 bin 854 öğretmenden, 458 bin 496’sının kendi iktidarlarında atandıklarını belirterek, "Bu da mevcut öğretmen sayımızın yüzde 53,8’ine karşılık gelmektedir. 2013 yılında yüzde 85,27 olan norm kadro doluluk oranı, son yapılan 40 bin öğretmen atamasıyla ülke genelinde yüzde 87,66’a yükselerek tarihinin en yüksek noktasına ulaşmıştır. Bugün itibarıyla bazı illerde norm kadro doluluk oranı yüzde 100'e ulaşmıştır. Hedefimiz ülke genelinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşmaktır. Öğretmenlerimizin özlük haklarında da önemli iyileştirmeler sağlanmıştır. Buna göre Bakanlığımızda görev yapan bir öğretmenimizin maaşı 2002 yılında 470,20 TL iken, 01.07.2014 tarihi itibarıyla yüzde 356,92 artışla 2.148,45 TL'ye yükselmiştir." dedi.

Milli Eğitim Şurasının konuları

Bakan Avcı, Millî Eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek için eğitim ve öğretimle ilgili konuları tetkik etmek ve tavsiye kararları almak üzere 19. Millî Eğitim Şûrası’nın 2 Aralık’ta gerçekleştireceğini belirterek, "Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri, Öğretmen Niteliğinin Artırılması, Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Artırılması, Okul Güvenliği ana gündem maddeleri ile Aralık ayı içerisinde toplayacağız. Antalya'da 2 aralıkta başlıyor katılmak isteyen milletvekillerine davetiyeleri bugün ofislerine bırakılacak. Diğer taraftan yükseköğretim reformu da hedeflerimizin arasındadır. Demokratik, özgürlükçü ve evrensel değerlere uygun bir üniversite tasavvuru ana önceliklerimizden biri olacak ve bunun devamında ülkemizin uluslararası öğrenci havuzundan aldığı payın artırılması da önemli hedeflerimizden birisi olacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.