logo yeni

MEMURA BORCUNDAN DOLAYI DİSİPLİN CEZASI VERİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplin-4657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, borçları nedeniyle bazı hallerde memurlara disiplin cezası verilmesine hükmetmiştir.

Memurların aylık gelir seviyeleri göz önünde bulundurulduğunda, borca girmeden hayatlarını sürdürebilmeleri neredeyse imkansız olduğundan, özel yaşamlarında çeşitli kişi veya kuruluşlara borçlanmaları da söz konusu olabilmektedir.

Ancak, borçlandıkları için memurlara bazı hallerde disiplin cezası verilmesi de gündeme gelmektedir.

Borcundan dolayı memura verilebilecek disiplin cezası

657 sayılı Kanun “Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak” fiilini işleyen memurlara KINAMA cezası verilmesine hükmetmiştir.

Bu düzenlemeye göre, memura herhangi bir borcundan dolayı değil, kasten ödemediği için hakkında yasal yollara gidilen borcundan dolayı kınama cezası verilebilecektir.

Memura, davranışlarında kusurlu olduğunun yazı ile bildirilmesi şeklinde uygulanan “kınama cezası”, memurlara verilebilecek disiplin cezaları arasında ağırlık derecesi bakımından ikinci sırada yer almaktadır. Bu ceza, memurun disiplin amirleri tarafından verilir.

Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olunduğunun öğrenildiği tarihten itibaren bir ay içinde memur hakkında disiplin soruşturmasına başlanmazsa, disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrar.

Öte yandan, “borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olma” fiilinin işlendiği tarihten itibaren iki yıl geçmişse, bu fiilden dolayı memura disiplin cezası verilemez.

Kınama cezasının memura etkisi

Kınama cezası alan memurun, memuriyete ilişkin olumsuz etkilenen haklarından memurunyeri.con olarak belirlediklerimizden bazıları şöyle:

-Son 8 yılda herhangi bir disiplin cezası almamış olan memurlar, ilave bir kademe ilerlemesi almaktadır. Memurun kınama cezası alması halinde, ilave kademe ilerlemesinden yararlanması 8 yıl gecikecektir.

-Öğrenim durumları itibariyle azami yükselebilecekleri derecelerin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanan memurlar, son 8 yılda herhangi bir disiplin cezası almamışlarsa bir üst dereceye yükselmektedir. Bu durumdaki memurun kınama cezası alması halinde, üst dereceye yükselmesi 8 yıl gecikecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.