logo yeni

MAHKEME TOP SAKAL BIRAKARAK DERSE GİREN ÖĞRETMENE VERİLEN CEZAYI İPTAL ETTİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet3Malatya’da sınıf öğretmeni olarak görev yapan bir personelin, sınıfa kravatsız ve top sakallı olarak girmesi sebebiyle verilen disiplin cezası iptal edildi.

Olayda, Malatya ili, Battalgazi ilçesi, Barbaros ilkokulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapan davacı, üyesi olduğu sendikanın çağrısına uyarak "sınıfa gömleksiz, kravatsız (kazak giymiş olarak) ve top sakallı" girmesi sebebiyle 657 sayılı Kanun'un 125/A-g maddesi uyarınca 'uyarma' cezasıyla cezalandırılmıştı.

Davacıyı temsilen Eğitim-Sen tarafından açılan davada mahkeme, verilen uyarma cezasının iptali yoluna gitmeye gerekçe olarak, personelin cezaya sebep olan eyleminin sendikal faaliyet kapsamında kılık kıyafet zorunluluğunu protesto etmek amaçlı olmasını gösterdi. Mahkeme konuyla ilgili kararında şu ifadelere yer verdi:

“Bu durumda, sendika üyesi olan ve aynı zamanda Malatya ili, Battalgazi ilçesi, Barbaros ilkokulunda öğretmen olarak görev yapan davacı hakkında isnat edilen ve üyesi olduğu sendika tarafından alınan kararlara uyarak gerçekleştirdiği anlaşılan eylemin, sendikal faaliyet kapsamında olduğunun anlaşılması karşısında ve anılan hakkın da yukarıda sözü edilen AIHS'nin 11. maddesi ile güvence altına alındığı göz önünde bulundurulduğunda, dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.”

Söz konusu karar

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.