logo yeni

MADEN İŞLERİNDEKİ ATAMA VE HARCIRAH ÖDEMELERİNE İLİŞKİN İDDİALAR MECLİS GÜNDEMİNDE

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

maas10Maden İşleri Genel Müdürlüğünde (MİGEM), saha denetimine hiç gitmediği halde bazı personele harcırah ödemesi yapıldığı ve bazı görevlere atanan kişilerin kısa süre içerisinde kendi istekleriyle alt görevlere atanmaları ile diğer bazı atamalara ilişkin iddialar soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşındı.

İddiaları verdiği soru önergesiyle gündeme getiren Milletvekili Umut ORAN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ’ın konuya ilişkin aşağıdaki sorulara cevap vermesini istedi:

1-Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) Daire Başkanlarının hiçbir zaman saha denetimine gitmediği halde denetime gidenleri denetledikleri gerekçesiyle harcırah aldıkları bilgisi doğru mudur? Sırf bu amaçla yayınlanan iç genelge hangi üst amirin imzasını taşımaktadır? Saha denetimi harcırahı alan MİGEM Daire Başkanları, sahada hangi denetimleri yapmışlardır, harcırah alan daire başkanlarının her birisinin bu göreve geldiklerinden bu yana aldıkları harcırah toplamı nedir, nerede hangi tarihlerde denetim yapmışlardır?

2-Maden işlerinde arazi denetimine giden personelin Maden Kanunundan gelen bir hakla, normal devlet memuru harcırahının iki katını aldığı doğru mudur?

3-MİGEM Personelinden olup da 2013 yılında saha denetimlerine gidenlere ödenen toplam harcırah miktarı kaç TL'dir? 2013 yılında toplam kaç personelinize saha denetimi için harcırah ödendi? Denetime giden her bir personele ödenen harcırah miktarları ve bu personelin isimleri nedir?

4-MİGEM'de saha denetimine gönderilenlerin genellikle her şeye 'Uygundur' diyen, maden işletme sahibinin eksikliklerini görmezden gelen, iktidara yakın isimleri koruyup gözetenler arasından seçildiği ve bu isimlerin her hafta denetime gittiği duyumu doğru mudur?

5-Perşembe günü çıkan 'olur'un ardından bu denetimlerin Cuma, Cumartesi, Pazar, Pazartesi günleri yapıldığı ve bakanlık müfettişleri, hukuk müşavirleri vb. bazı çalışanların da Genel Müdür vekilinin oluruyla bu kişilere 'eşlik' ettikleri doğru mudur? Eşlikçilere neden izin verilmektedir, denetimi yapanlar dışında bunlar ne iş yapmaktadır? Bu eşlikçilere ne kadar harcırah ödenmektedir?             

6-Her hukuk müşaviri ve her bakanlık çalışanının arazi denetimlerine gidemediği, bunu yapabilmek için sizin torpil yapmanız gerektiği iddiası doğru mudur?

7-Bakanlık personelinin evinin otobüs terminaline (AŞTİ) uzaklığına göre değişen taksi ücretiyle birlikte her arazi görevi, denetim için 350-500 TL arasında harcırah aldığı bilgisi doğru  mudur?

8-Yılın 50 haftası boyunca arazi görevine, denetime giden, bilirkişilik yapan daire başkanı, personel olduğu, yılda 18-25 bin TL harcırah alanlar bulunduğu bilgisi doğru mudur? Yıllık maaşı kadar harcırah alan daire başkanları bulunduğu bilgisi doğru mudur? MİGEM Daire başkanlarının her birisinin 2013 yılı boyunca aldığı arazi görevi, denetim dolayısıyla aldığı harcırahların her birisinin toplamı ne kadardır? Hangi daire başkanı ne kadar harcırah almıştır?

9-Bir yılın 50 haftası boyunca dış görevde olan birisi sadece kalan 2 haftada mı makamında bakanlık işlerini, asli görevini takip etmektedir?

10-Arazi görevlerinde, maden görevlerinde denetime gidenlerin "çay içmenin dışında" tüm masraflarının teftişi yapılan, denetlenen madenin sahibi tarafından karşılandığı iddiası doğru mudur? Bunu önleyen mevzuatınız, uygulamanız var mıdır, bu konuda ceza alan herhangi bir personeliniz var mıdır?             

11-Maden İşleri Genel Müdür Yardımcılarının özgeçmişleri web sitesinde bulunmasına rağmen genel müdür vekili Sadi Civelekoğlu'nunki neden yok? Sadi Civelekoğlu kamu ve özel sektördeki mesleki geçmişi nedir, eğitim durumu nedir? MİGEM gibi önemli bir kurum neden vekâletle yönetilmektedir? Bugünkü MİGEM Daire Başkanlarının özgeçmişleri ve mesleki deneyimleri nedir?

12-MİGEM adına saha denetimlerini neden müfettişler yapmıyor? 'Mali Uzman' olarak saha denetimine gidenlerin hiçbirisinin mali uzman olmadığı ve bu nedenle görevlendirme yazılarına "mali uzman YERİNE ibaresinin konulduğu doğru mudur? Neden MİGEM'de bu yol izlenmektedir?

13-Bakanlığınız döneminde, Maden İşleri Genel Müdürü iken bakanlık müsteşar yardımcısı yaptığınız isimler kimlerdir?

14-Şube müdürü olabilmek var olan sınav koşulunu aşabilmek için bazı isimlerin önce daire başkam olarak atandıkları, 50-60 gün sonra ise ailevi nedenler gerekçesiyle daire başkanlığı yapamayacaklarını öne süren bu kişilerin aslı şube müdürü olarak atandıkları doğru mudur?

15-1 Ocak 2003 tarihinden itibaren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında daire başkanlığına atanan, ancak ailevi vb. gerekçelerle bu görevi sürdüremeyeceğini beyan ederek bir alt makam olan şube müdürlüğüne atanmış olan kişi sayısı toplam kaçtır? Daire başkanı iken şube müdürü olarak atanmayı isteyen, kabul eden bu kişilerin yıllara göre dağılımı nedir? Daire başkanı iken bu şekilde şube müdürlüğüne atananların isimleri ve bugünkü görev yerleri neresidir?

16-Bu şekilde daire başkanı yapılıp hemen ardından 'gönüllü' biçimde şube müdürü olup da şube müdürlüklerinin yasayla iptalinden sonra 'koordinatör' olarak görevlendirilen 'eski' şube müdürlerinin sayısı ve görevleri, isimleri nelerdir?

17-Bugün bakanlığınızda Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşarlık yapanların isimleri ve bu göreve atanma tarihleri nedir? Bakanlığınızdaki söz konusu üst düzey yöneticilerinin daha önceki kamu-özel sektör görev yerleri, her birisinin mezun oldukları, eğitim gördükleri lisans programları, varsa yüksek lisans ve doktora konuları ve eğitimlerini nerede tamamladıklarını gösteren liste nedir?

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.