logo yeni

GÜMRÜKLERDE HER YERE KAMERA KONULACAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

kameraGümrük sahalarında memurların çalıştığı tüm alanlara kameralar kurulması planlanıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli tarafından yapılan açıklamada, gümrük kapılarındaki rüşvet iddialarına son vermek amacıyla yeni bir projenin hayata geçirileceği belirtildi.

Bakan gümrük kapılarında alınacak yeni tedbirleri açıklarken, hiçbir kör noktaya yer vermeden tüm alanlara kamera takılacağını, tuvaletler hariç her yerin kameralarla izleneceğini söyledi.

Gümrük kapıları yenileniyor

Canikli ilk etapta gümrük kapılarının yenileneceğini, araçlar gümrüklere geldiğinde 6 ayrı yerde yapılan kontrollerin teke indirilerek yığılmaların önleneceğini belirterek, “Araçlara son aşamada kontrolden geçtiğine dair bir bandrol takılacak. Son kontrol noktasına geldiğinde eğer o araçta bandrol varsa devam edecek. Ayrıca kapılardaki free-shop bölümlerini ayırıyoruz. Gelen ve çıkanların kullandığı free-shoplar ayrı yerlerde olacak. İki grup birbirine karışmayacak. Tüm gümrük kapıları buna göre yenilenecek. Öncelik Kapıkule ve Sarp'a verilecek. Bu iki sınır kapısı ile ilgili projeler hazır. Fiziki mekanları da Türkiye'ye yakışır şekilde yenilenecek.” İfadelerini kullandı.

Fabrikada işçiler kaydediliyor gümrüklerde niye olmasın?

Canikli, gümrük sahasına, memurların çalıştığı tüm alanlara kameraların kurulması ile ilgili olarak ise, “Sendikalar 'özel alan bunu yapamazsınız' dedi. Böyle saçmalık olur mu? Bir fabrikada çalışma bandında çalışan işçiler kameraya kaydediliyor da, gümrüklerde niye olmasın. Her ikisi de çalışma yeri, arasında bir fark yok. İddialar var, bazıları rüşveti alıyor ve içerde dağıtıyor diye. Pasaport arasına konuluyor deniyor. Doğru veya yanlış bilemem. Ama bu iddialara son vereceğiz. Sıfır ölü nokta olacak. Tuvaletler hariç merkezden kontrollü olacak. Öncelikle dört kapı ile ilgili çalışma yapılacak. Habur, Sarp, Kapıkule, Ambarlı'ya kurulacak kamera sistemi. Diğer gümrükler de hızla kamera sistemi ile donatılacak” dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.