logo yeni

calisanlar2 copy

DURMAK YOK MEMURA REFORMA DEVAM

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

-Çalışmaya göre günün şartlarına uygun bir memur sistemi gelecekmiş. Bu nasıl olacak derseniz, üzerinde çalışılan taslağa göre yeni kamu personel rejiminde “verimlilik” ilkesi esas alınacak ve bu ilke gereğince memurun iş güvencesi ortadan kaldırılacak, böylece memurların da işçiler gibi işten çıkarılmaları mümkün olacakmış. Buradan da anlıyoruz ki çalışma hayatı ve hakları bakımından geriye gidecek olmamız günün şartlarına uyum demek oluyormuş.

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 46 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu rafa kaldıracak çalışmayı memur konfederasyonlarıyla da paylaşmadığı, çalışmanın sadece bakanlık bürokratlarından oluşan dar bir grup tarafından sürdürüldüğünü öğrendiğimiz haber sayesinde ileri demokrasinin nimetlerinden faydalanmaya devam edeceğimiz anlaşılıyor. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi memur hukukuyla ilgisi olmayan bir Bakanlığın memur reformu yapması da herhalde ülkemizde görülecek türden bir olay.

-Yeni personel rejimi ile memur maaşlarının “katsayı-gösterge” sisteminden çıkarılarak performans kriterinin geçerli olacağı, memurun verimliliği ölçülerek çok çalışanın çok, az çalışanın az maaş alması sağlanacağı, verimli memur ile verimsiz memur arasında fark olacağı şeklindeki haberler de herhalde memuru sevindirmiştir. Çünkü memurumuz bilir ki performansa göre ücret gelirse değerli bürokratlarımız çok maaş almasını istedikleri personele daha fazla ve kolay yürütülebilen işleri verip, sevmediği ya da siyasi görüşleri nedeniyle ücretinin düşmesini istediği personele de az iş verip onu mağdur etmek için girişimlerde bulunmaz. Bu sebeple performans denen bu yeni icadın sadece yeni adaletsizliklere ve dengesizliklere sebep olacağını da  düşünmez.

-Yeni sistemde hükümetin kendi kadrosuyla çalışabilmesi için sözleşmeli sayısı artırılacakmış. Böylece kadrolaşma daha kolay gerçekleşecekmiş.

-Halen çalışmakta olan memurlarında en temel güvencesi olan Anayasa’ nın 128 inci maddesi değiştirilerek memurların kamu çalışanı haline getirilmesi düşünülüyormuş. Böylelikle verimli değil, çalışmıyor,vs. bahanelerle zaten düşük ücretlerle çalışan memurun tek avantajı olan memur güvencesinin de aşındırılması hedefleniyor herhalde.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.