logo yeni

HAMİLE MEMURLARA TANINAN HAKLAR NELERDİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hamileDevlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapan hamile memurlar, hamilelik dönemi içerisinde ilave bazı haklardan da yararlanabilmektedirler.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, hamile memurların doğum yapmalarından önceki dönemlere ilişkin sahip oldukları haklar da düzenlenmiştir. Bu hakları şu şekilde ifade etmek mümkündür.

Nöbet tutmama hakkı

Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan kadın memura;

-Tabip raporunda belirtilmesi şartıyla, hamileliğinin 24 üncü haftasından önceki sürelerde,

-Hamileliğinin 24 üncü haftasından itibaren

gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

Mazeret izni hakkı

Kadın memur, doğum yapmasından önceki 8 hafta için analık izni (mazeret izni) kullanabilir. Çoğul gebelik durumunda, sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta daha eklenir.

Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, istemesi halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışmaya devam edebilir. Bu şekilde rapora dayanarak doğum öncesinde çalışılmaya devam edilen süreler, memurun doğum sonrası analık izni süresine eklenir. Doğumun erken gerçekleşmesi durumunda ise, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.