logo yeni

ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLER MEMUR YAPILACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

isci-2Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve aynı kurumlardaki bazı memurlarla aynı işleri yapan üniversite mezunu işçilerin, memurların sahip olduğu hakların kendilerine tanınmamasından dolayı yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla memur kadrolarına geçirilmeleri gerektiği düşüncesinden hareketle verilen bir soru önergesi Bakan Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırıldı.

Milletvekili Doğan ŞAFAK’ın konuya ilişkin soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevapta şöyle denildi:

Memurlar ve diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları 2012 yılından bu yana toplu sözleşme süreci sonucunda belirlenmekte olup, kamu kurum ve kuruluşlarında daimi işçi kadrosunda görev yapmakta olanların özlük hakları ile diğer çalışma esasları, Anayasa ve diğer mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde, tarafların karşılıklı irade uyumlarına dayanan bireysel iş sözleşmeleri ya da toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmektedir.

Ayrıca, farklı unvan, statü ve kadroda görev yapmakta olan personelin farklı özlük haklarına sahip olması hususu, Anayasa Mahkememizin değişik tarihlerde verdiği kararlarında (27 Eylül 1988 tarih ve K.1988/27, 1 Temmuz 1998 tarih ve K.1998/45, 11 Mayıs 1999 tarih ve K. 1999/15 gibi) benimsediği “nispi eşitlik” anlayışının da doğal bir sonucudur.

Diğer taraftan, kamu kurumlarında çalışmakta olan işçilerin memur kadrosuna geçirilmesi hususunda Devlet Personel Başkanlığınca yürütülen bir çalışma bulunmamakta olup, Devlet Personel Başkanlığı kayıtlarına göre; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan üniversite mezunu işçi sayısı; önlisans mezunu 11.951, lisans mezunu 11.141 olmak üzere toplam 23.092’dir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.