logo yeni

MEMURLARA 1 DERECE VERİLMESİ HANGİ AŞAMADA?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

kanuna-aykiri-emirArdahan Milletvekili Ensar Öğüt tarafından verilen ve “memurlara bir derece verilmesinin ne zaman uygulanacağı” sorusunu içeren önergeye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik cevap verdi.

Toplu sözleşmede 1 derece verilmesi imzalanmadı

Öğüt önergesinde, memurlara 1 derece verilmesinin toplu sözleşmede imza altına alındığını ifade ederken, Çelik bu durumu düzelterek, toplu sözleşmede imzalanan hususlar arasında memura 1 derece verilmesi bulunmadığını kaydetti.

KPDK kararlarının bağlayıcılığı yok

Bakan Çelik imzasıyla gelen cevabi yazıda, Kamu Personeli Danışma Kurulunun istişari nitelikte bir kurul olduğu, toplu sözleşmedeki gibi taraflardan müteşekkil ve bağlayıcı kararların alındığı bir kurul olmadığı, bu itibarla, Kurulda görüşülüp değerlendirilen konular üzerinde mutabakata varılıp imza altına alınması gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

Ayrıca KPDK’da gündeme alman konuların ilgisine göre, oluşturulan komisyonlara veya kamu kurum ve kuruluşlarına, ilgili Bakanlıklara veya Bakanlar Kuruluna sevk edilebildiği ve alınan sonuçlara göre işlem tesis edildiği belirtildi.

1 derece verilmesi Mart ayından beri Bakanlıklarca değerlendiriliyor

Çelik, ilave bir derece verilmesi hususunun, toplu sözleşme görüşmeleri ile 2014 yılı Mart ayında gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulunda ilgili sendika ve konfederasyonlarca gündeme getirildiğini ve ilgili Bakanlıklarca konuya ilişkin değerlendirmelerin devam ettiğini belirterek, 1 derece bekleyen memurları üzdü.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.