logo yeni

İNFAZ VE KORUMA MEMURLARI EMNİYET HİZMETLERİ SINIFINI İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

infaz-koruma-memuru-2Milletvekili Sakine ÖZ, ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan infaz ve koruma memuru personelin, özlük ve sosyal haklarındaki iyileştirme taleplerinin kendisine ulaştığını belirterek, Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’dan bazı taleplerin cevaplandırılmasını istedi.

Öz, Bakan Bozdağ’a “Genel İdare Hizmetleri” sınıfındaki infaz ve koruma memurlarının görevleri göz önünde bulundurulduğunda, benzer nitelikteki görevleri yerine getiren kolluk personeli gibi “Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri” sınıfına alınması yönünde bir çalışma olup olmadığını sordu.

Sakine Öz önergesinde ayrıca, Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanun Tasarısının komisyon görüşmelerini de hatırlatarak, ceza infaz kurumu personelinin görevi sırasında güç kullanması, kendilerine, korumakla yükümlü olduğu kuruma ve eklentilerine, nakil araçlarına, hükümlü ya da tutuklulara, diğer kişilere karşı silahlı saldırıya teşebbüs edilmesi halinde ateşli silah kullanabileceği düşünüldüğünde, güç ve silah kullanma yetkisi bulunan kamu personelinin “Genel İdare Hizmetleri” sınıfındaki statüsü ile bu görevini yerine getirmek yerine, “Emniyet ve Güvenlik Hizmetleri” sınıfında kabul edilmemesinin sebebini öğrenmek istediğini belirtti.

Öz önergesinde Bakan Bozdağ tarafından bu hususlardan başka aşağıdaki sorunların da yanıtlanması isteminde bulundu:

“1-İnfaz ve koruma memurlarının yıpranma payından ve fazla çalışma ücretinden yararlandırılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

2-İnfaz ve koruma memurlarının kadro derecelerinin 5. derecenin altına düşebilmesinin sağlanması yönünde çalışmanız olacak mıdır?

3-İnfaz ve koruma memurlarının Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve diğer kurumlarda açılabilecek görevde yükselme sınavlarına girebilmelerine yönelik düzenlemenin yapılarak, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki kariyer ve liyakat sisteminin işlerlik kazanması yönünde düzenlemeniz olacak mıdır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.