logo yeni

MESAİ SAATLERİ DIŞINDA ÇALIŞTIRILAN MEMURA NE KADAR İZİN VERİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

fazla-mesaiDevlet memurlarının günlük çalışma saatleri dışında kurumları tarafından fazladan çalıştırılmaları halinde, fazla çalıştıkları sürelerden dolayı (bu sürelerden dolayı ayrıca ücret almamışlarsa) izin kullanma hakları vardır.

Devlet Memurları Kanunu, kurumlar tarafından gerek görülmesi durumunda Devlet memurlarına günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılabileceğini; yaptırılacak fazla çalışmalardan dolayı bazı hallerde memurlara fazla çalışma ücreti ödeneceğini; ücret ödenmeyen durumlarda ise fazla çalışılan sürelerin izinle karşılanacağını hükme bağlamıştır.

Fazla çalışmanın izinle karşılanacağına dair düzenleme

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 178/B maddesinde; “Kurumlar gerektiği takdirde personelini günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma ücreti vermeksizin çalıştırabilirler. Bu durumda personele yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilir. Ancak, bu suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı içinde kullandırılabilir.” denilmiştir.

Bu hükme göre, kurumlar tarafından fazla çalışma ücreti ödenmeksizin memurlara fazla çalışma yaptırıldığı durumlarda, yapılan çalışmalardan dolayı ilgili personele izin verilmesi gerekmektedir.

Fazla çalışma karşılığı verilecek iznin süresi

Devlet memurlarına, mesai saatleri dışında kurumları tarafından fiilen yaptırılan fazla çalışmaların her sekiz saati karşılığında, bir gün süre ile izin verilmesi gerekir.

Memurlara yaptırılabilecek fazla çalışmanın azami süresi konusunda mevzuatta herhangi bir sınırlama söz konusu olmadığından, fazla çalışma karşılığında bir memurun en çok ne kadar izin kullanabileceğine ilişkin bir sınır da bulunmamaktadır.

Fazla çalışma karşılığı verilen iznin kullanılma zamanı

Kurumları tarafından mesai saatleri dışında fazla çalıştırıldıkları için izin kullanmaya hak kazanan memurların, fazla çalışma yaptıkları günleri izleyen yakın tarihlerde bu izinleri kullanmaları, dinlenmeleri ve vücut sağlıkları bakımından gereklidir.

Öte yandan, memurlar isterlerse bu izinlerinin en çok 10 günlük kısmını yıllık izinleriyle de birleştirebilirler. Ancak, fazla çalışma karşılığı hak kazanılan izinlerin yıllık izinle birleştirilerek kullanılması uygulamasının, ilgili yıl içerisinde sadece bir defa yapılabileceğini değerlendirmekteyiz.

Fazla çalışma karşılığı hak edilen izin sürelerinin yıllık izinle birleştirilmeyen kısmı ise bölümler halinde ve idare tarafından uygun görülecek zaman ve sürelerde kullanılabilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.