logo yeni

İŞ SAHİPLERİNE KÖTÜ DAVRANAN MEMURA HANGİ CEZALAR VERİLİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

disiplin-2Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Devlet memurları, bu görevlerini yerine getirirken iş sahiplerine karşı davranışlarından dolayı bazen disiplin cezası alma durumuyla karşılaşabilmektedirler.

Kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamak amacı ile kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin Devlet memuru olarak emrettiği ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere, uyulmasını zorunlu kıldığı hususları yapmayanlara, yasakladığı işleri yapanlara durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre hangi disiplin cezalarının verilebileceği 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinde hüküm altına alınmıştır.

657 sayılı Kanun, Devlet memurlarına verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller tek tek belirtirken, ağırlık derecelerine göre disiplin cezalarını; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması ve Devlet memurluğundan çıkarma şeklinde düzenlemiştir.

Kanunda yer alan düzenlemelere göre, iş sahiplerine karşı davranışlarından dolayı memurların ceza almaları söz konusu olabilmektedir.

**İş sahiplerine karşı kayıtsızlık gösterme veya ilgisiz kalma

İş sahiplerine karşı kayıtsızlık gösteren veya ilgisiz kalan memura, görevinde ve davranışlarında daha dikkatli olması gerektiği yazılı olarak bildirilmek suretiyle UYARMA CEZASI verilir.

**İş sahiplerine kötü muamelede bulunma ya da söz veya hareketle sataşma

İş sahiplerine kötü muamelede bulunan ya da iş sahiplerine söz veya hareketle sataşan memura, görevinde ve davranışlarında kusurlu olduğu yazılı olarak bildirilmek suretiyle KINAMA CEZASI verilir.

**İş sahiplerine hakarette bulunma veya onları tehdit etme

İş sahiplerine hakarette bulunan veya onları tehdit eden memura, fiilin ağırlık derecesine göre bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulması suretiyle, KADEME İLERLEMESİNİN DURDURULMASI CEZASI verilir.

**İş sahiplerine fiili tecavüzde bulunma

İş sahiplerine fiili tecavüzde bulunan memura, bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere memurluktan çıkarılmak suretiyle, DEVLET MEMURLUĞUNDAN ÇIKARMA CEZASI verilir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.