logo yeni

EMEKLİLİK İÇİN YAŞI BEKLEMEDEN İSTİFA EDEN MEMURLARIN MAĞDURİYETİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekliHizmet yılını doldurduğu halde emekli olmak için yaşı beklemek zorunda kalan memurların uğradıkları hak kaybı TBMM’de gündeme geldi.

Önergede, erkek memurların 25, kadın memurların 20 hizmet yılını doldurmaları halinde emekliliklerini isteyebildikleri, ancak, 1999 yılında yürürlüğe giren 4447 Sayılı Kanun ile, bu hizmet yılına ek olarak belirli yaş şartının da yerine getirilmesinin gerektiği, bu yaş şartının tamamlanmasının emekli aylığı bağlanabilmesi için kanuni bir zorunluluk olduğu; dolayısıyla 25 hizmet yılını dolduran erkek memur ile 20 hizmet yılını dolduran kadın memurların yaş şartını yerine getirmeden istifa etmeleri halinde büyük “hak” kayıplarına uğradıkları belirtildi.

Başbakan Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU’nun yanıtlaması istemiyle milletvekili Volkan CANALİOĞLU tarafından hazırlanan önergede şu sorular yer aldı:

1-25 hizmet yılını doldurup yaş şartını yerine getirmeden istifa eden erkek memurlar ile 20 hizmet yılını doldurup yaş şartını yerine getirmeden istifa eden kadın memurların, “sağlık hizmetlerinden” sorunsuz faydalanabilmeleri doğrultusunda bir çalışmanız var mıdır ?

2-Aynı durumda olan memurlarımızın “emekli ikramiyelerini” alabilmeleri doğrultusunda bir çalışmanız var mıdır ?

3-Yaş şartını yerine getirmeden istifa eden erkek ve kadın memurlarımızın devlete ve millete hizmet ile geçen yıllarını (25-20) yok saymak yerine uygun görülen bir oranda maaş bağlanması daha doğru bir uygulama olmaz mı ?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.