logo yeni

DENETÇİ AÇIK ARAMAMALIDIR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

teftisTürkiye Büyük Millet Meclisi'nin ev sahipliğinde Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) ve Kamu İç Denetçileri Derneği (KİDDER) katılımıyla "Kamu İdarelerinde Daha Etkili Bir Yönetim İçin Nasıl Bir İç Denetim?" konulu bir konferans düzenleniyor.

Konferansın sabahki oturumunda bir konuşma yapan TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, "İdarelerimizde önemli bir teftiş geleneği bulunmaktadır. Ancak kurumlarımızdaki teftiş uygulamaları idarenin çalışmalarına değer katma ve geliştirme faaliyetlerinden ziyade ortaya çıkan usulsüzlükleri tespit etme ve raporlamayı içermektedir. Bu açıdan bakıldığında iç denetim ve teftişin çalışma alanlarının farklılaştığı bu nedenle idarelerimizin iç denetim bakış açısı ile teftiş bakış açısının da farklı olması gerektiğini düşünüyorum. Olması gereken bu farklı bakış açısının henüz yakalanamaması nedeniyle iç denetim kurumunu idarelerin benimsemesinde de zorluklar yaşanmaktadır." dedi.

Denetim yıkıcı değil yapıcı olmalı

Denetimin amacının "cezalandırmaktan ziyade yanlışın düzeltilmesine vesile olmak" olduğunu kaydeden Neziroğlu, "Dolayısıyla denetçi açık aramamalıdır. Yıkıcı değil, yapıcı bir konumda olmalıdır" dedi.

TBMM Genel Sekreteri Neziroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"TBMM İdari Teşkilatı olarak hedefimiz örnek alınan bir kamu kurumu olmaktır. Doğrusu iç denetim alanında da idari teşkilatımız önemli mesafe kat etmiştir. TBMM İdari Teşkilatının üst yöneticisi olarak, idareye değer katma ve geliştirme fonksiyonunu göz önünde bulundurarak iç denetimin teşkilatımızda kurumsallaşmasını önemsiyorum. Bu çerçevede iç denetim birimimizin fiziki imkânlarıyla insan kaynağını geliştirmek için her türlü desteği sağlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Başkanlık Divanı'ndan çıkardığımız bir karar ile Meclis'teki iç denetçi kadrosu sayısını dörtten altıya çıkardık ve bu kadroların tamamına da atama yaptık. Üst yönetici olarak benim en çok önemsediğim birimlerden bir tanesi Strateji Geliştirme Başkanlığı, bir tanesi de İç Denetim birimidir. Bizim başkanlarla yaptığımız bütün toplantılara İç Denetim birimi başkanımız da katılmakta ve orada görüş ve öneriler getirmektedir."

Denetim geçmişle değil gelecekle ilgili olmalı

KİDDER Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Uysal ise iç denetçilerin hata ve kusurdan ziyade risklerle ilgilendiğini ifade ederek, "Ne denetlediğimiz birimler, ne yöneticilerimiz ne de maalesef iç denetçiler bu mesleğin geçmişle değil, daha çok gelecekle ilgilenmesi gerektiği konusunda yeterli farkındalığa sahiptir. Ülke olarak maalesef geçmişle yani olanla ilgileniyoruz. Olması muhtemel olanı ihmal ediyoruz. Olandan daha çok olması muhtemelle ilgilenseydik acaba Soma maden faciası olur muydu? O asansör düşer miydi?” şeklinde konuştu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.